Skip to main content

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna dla dzieci

Światowy Dzień Postaci z Bajek

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Jak co roku o tej porze rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Postaci z Bajek. Jest to tak wspaniałe wydarzenie dla dzieci, że będziemy je obchodzić przez dwa tygodnie. Rozpoczęliśmy w Przedszkolu nr 1 „Wesołe Nutki”.

Podczas tej inicjatywy w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, najmłodsi mieli okazję spotkać się z ulubionymi bohaterami książek. W specjalnym quizie mogli bowiem sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą atrybutów postaci z bajek oraz głównych bohaterów. Przedszkolaki miały także okazję zobaczyć, jak to jest być aktorem lub aktorką wystawiając przedstawienie „Kopciuszek” z książki „Kabaret na jednej nodze” Wandy  Chotomskiej.

Aby poczuć się jak w bajce i przekonać się jakie czasami trudne zadania mają do wykonania bajkowe postacie, dzieci wysłuchały głośno czytanych baśniowych opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Potem same miały możliwość stania się przez chwilę Kopciuszkami, Księżniczkami na ziarnku grochu, Czerwonymi Kapturkami, a nawet wilkami i czarownicami.

Do wypożyczania i czytania bajek zachęcała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej w ramach „Pierwszych Czytanek”, a bajkowe postaci dotrą jeszcze do przedszkoli: nr 5 „Mali Przyrodnicy”, nr 12 „Plastusiowo”, nr 13 „Gniazdo Orląt” oraz nr 15 „Pszczółka Maja”.

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Tekst i foto: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak