lut 14, 2021
Tajemnice Interaktywnego Muzeum Gniezna – Bogdan Gruszczyński (artykuł III)
Motorem na poznański Czerwiec. „A teraz będziesz rozstrzelany!”
Odwróć się twarzą do ściany – powiedział prowadzący przesłuchanie oficer Urzędu Bezpieczeństwa. Gnieźnianin usłyszał przeładowanie broni i poczuł, jak łomocze mu serce. – A teraz, bandyto będziesz rozstrzelany – dodał zimnym głosem ubek.
Młody szczun ze starówki pomyślał: To koniec. Zamknął oczy i zacisnął zęby. Padły strzały z pistoletu. Były to ślepaki. Co czuł w tym momencie? W trzecim artykule Interaktywnego Muzeum Gniezna, proponujemy czytelnikom fragmenty historii Miasta zapisane na jednym z pięter kamienicy przy Chrobrego 5
Historia Gniezna: Motorem na poznański Czerwiec… „A…
sty 15, 2025
Fragment wywiadu z Kultury u Podstaw
Czujemy muzykę każdą komórką ciała
Z Reginą Borkowską-Kędzierską – lutniczką, skrzypaczką i altowiolinistką oraz współzałożycielką OMG Orkiestry Miłej Gnieznu, o lutniczej pracy, muzycznym rozwoju, a także o stworzeniu orkiestry, repertuarze, koncertach i sukcesach – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak.
sty 15, 2025
Zaproszenie na DKF Offeliada
Zwycięzcy 17. Offeliady raz jeszcze!
Najlepsze z najlepszych, czyli filmy, które zdobyły główne nagrody i nie tylko na 17. Festiwalu Filmowym Offeliada w Gnieźnie, będzie można zobaczyć podczas pierwszego w tym roku pokazu w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Offeliada 30 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury.
sty 8, 2025
Recenzja filmowego klasyka
Kultowa „Nienawiść” znów w kinie po 30 latach
Jeden z najbardziej kultowych filmów lat 90., wraca 10 stycznia do polskich kin po 30 latach od premiery. Chodzi oczywiście o dzieło pt. „Nienawiść” w reżyserii Mathiew Kassovitza.
gru 30, 2024
Relacja ze spotkania w BPMG
Fascynacja, pasja i heterodoksyjna tożsamość miasta
Istnieją takie spotkania, które swą treścią od razu porywają umysł i serce w najpiękniejsze rejony oraz nikogo nie pozostawiają obojętnym, a takie pojęcia jak tożsamość, miasto czy nowy regionalizm, a nawet wielkopolski fyrtel lub winkiel – windują bez patosu do najwyższej wartości.
gru 29, 2024
Relacje ze spotkania w CK eSTeDe
Zmysłowa i kojąca „Psychoza”?
Ciemna sala pełna ludzi, duży ekran z wizualizacją działania oraz zwierzęta i my, a raczej jedyna w swoim rodzaju dźwiękowa przestrzeń na przemyślenie tego jacy jesteśmy dla naszych nie-ludzkich towarzyszy. Drażniąca zmysły refleksja, gdzie ukojenia musimy szukać sobie sami.
gru 28, 2024
Na kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie
Dziewczyny z Gniezna i niepodległościowy zryw
Kiedy 27 grudnia 1918 r. rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie, cała polska społeczność Provinz Posen zaangażowała się w działania prowadzące do upragnionej niepodległości. Powstanie zakończyło się sukcesem, a pamięć o tym wydarzeniu jest kultywowana w Wielkopolsce do dziś.
gru 28, 2024
Na kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie
Czy wiesz, że: Powstańcy walczyli także o godne życie?
Przy okazji kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, pragniemy przybliżyć jego mniej znaną, czyli bardziej społeczną i progresywną historię, pozostającą cały czas poza główną narracją.