Odwróć się twarzą do ściany – powiedział prowadzący przesłuchanie oficer Urzędu Bezpieczeństwa. Gnieźnianin usłyszał przeładowanie broni i poczuł, jak łomocze mu serce. – A teraz, bandyto będziesz rozstrzelany – dodał zimnym głosem ubek.
Młody szczun ze starówki pomyślał: To koniec. Zamknął oczy i zacisnął zęby. Padły strzały z pistoletu. Były to ślepaki. Co czuł w tym momencie? W trzecim artykule Interaktywnego Muzeum Gniezna, proponujemy czytelnikom fragmenty historii Miasta zapisane na jednym z pięter kamienicy przy Chrobrego 5
Historia Gniezna: Motorem na poznański Czerwiec… “…
Jak to jest, że z jednej strony człowiek zdolny jest do najgorszego zła i krzywd względem drugiego, a z drugiej potrafi tworzyć najpiękniejsze utopie postulując dobro i harmonię?
Z Mikołajem Woźniakiem, gnieźnieńskim dudziarzem i członkiem Zespołu Muzyki Dawnej Huskarl – o historii i jej popularyzacji, o dudach, muzycznej pasji i niecodziennym graniu oraz próbach zachowania gnieźnieńskiej i wielkopolskiej tradycji dudziarskiej – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak.
Lut 22, 2021
Popularyzują początki państwa i Gniezno w XIX. wieku
“Jak żyli ludzie 1000 lat temu”, to tytuł jednej z dwóch lekcji online, które realizuje Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Drugą uruchomioną niedawno, jest lekcja “Gniezno w XIX wieku”. – Nasze lekcje muzealne prowadzimy także online. W formule spotkań stawiamy na aktywność (i aktywizację) uczestników, interakcję i zadawanie pytań: cenimy dociekliwość i krytyczne myślenie.
Podczas lekcji wykorzystujemy specjalnie przygotowane edukacyjne materiały multimedialne, a wiedza i pasja prowadzących w połączeniu z ich niebanalnymi umiejętnościami artystycznym i teatralnymi sprawiają,…
Przed nami kolejna odsłona rozmów o aktywności w kulturze. Tym razem w piątek, 26 lutego 2021 o 20:00, porozmawiamy z młodymi, i o młodych. O ich roli i zaangażowaniu w współtworzenie kultury w Gnieźnie, o potencjalne, jaki drzemie w młodych ludziach, czy i dlaczego chce im się działać w naszej gnieźnieńskiej przestrzeni, czego potrzebują i czy jest dla nich miejsce w kulturze.
Dyskusja z naszymi gośćmi odbędzie się 26 lutego o 20:00 i będzie można dołączyć do niej pod adresem:
https://join.skype.com/lpExLuTozaUl Zapraszamy serdecznie i zachęcamy do śledzenia wydarzenia https://…
Pierwszy kontakt z książką to ten od końca. Bogata lista cytowanych prac, podanie źródeł włącznie z dokładnymi linkami buduje szacunek i jest wyrazem szacunku.
Pozornie podstawa, a jednak nie jest to niestety normą.
Gdyby mieć do czynienia z wersja elektroniczną – linki pozwolą na szybką kwerendę. Książka, która w założeniu nie ma karmić ego i dorobku wydawniczego autorki, a ma być użyteczna. Pierwszy powód by ją polubić. W istocie nie jest to, nawet jeśli powinno, intencją każdej książki.
Tytuł prowadzi nas ku skojarzeniom. Liczba mnoga i cudzysłów: o “prawdach”, w przypa…