Skip to main content

15. Festiwal Filmowy Offeliada

Offeliada raz jeszcze!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Tym razem po raz piętnasty czyli z wyraźnym już dorobkiem i kolejnym jubileuszem, a przede wszystkim zgraną ekipą i wypracowaną marką. Drugi raz w Teatrze Fredry, znów w ciepłej atmosferze i wygodnych fotelach wraz z licznymi gośćmi i odbiorcami – odbył się Festiwal Filmowy Offeliada.

Chcąc przywołać raz jeszcze 15 edycję zakończonej w pierwszej połowie listopada imprezy, warto by wspomnieć o wiele więcej faktów czy zdarzeń z poszczególnych dni. Na przykład jak zawsze wyczekiwane otwarcie festiwalu i zaprezentowany z tej okazji film Jakuba Skoczenia pt. „Chrzciny”, który podzielił co niektórych widzów, ale też jak zawsze wartościowe spotkanie z dziełami osób z inicjatywy znanej jako „Filmowe Podlasie Atakuje!”. Albo kolejne dni z pokazami konkursowymi pełne gorących dyskusji i typowania faworytów, które wieńczyły pełnometrażowe projekcje specjalne, a nawet niesamowity i energetyczny koncert (o którym piszemy w osobnym tekście) zbuntowanej kapeli podwórkowej Hańba. Co więcej, trzeba by jeszcze przywołać jak zawsze charyzmatyczne Jury Główne, które w tym roku tworzyli: Maria Wiernikowska, Daniel Rycharski i Leszek Dawid oraz pozostałe gremia, których skład też bywa różny lub się nie zmienia, a w końcu finałową galę czy krótko przed nią pokaz dzieła lokalnych twórców, czyli dwóch odcinków filmu pt. „Dźwięki naszego miasta” autorstwa Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego. Film ten to nic innego jak opowieść o gnieźnieńskich muzykach i ich twórczości, podzielony na 5 odcinków, gdzie każdy z nich odpowiada innemu gatunkowi muzycznemu. Na Offeliadzie zostały pokazane odcinki poświęcone lokalnym twórcom jazzu oraz elektroniki. Zainteresowanych odsyłamy na profil FB i kanał YT Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Otwarcie 15. Offeliady przez dyrektora imprezy Piotra Wiśniewskiego
Jury Główne tegorocznej edycji, czyli od lewej: Daniel Rycharski, Maria Wiernikowska i Leszek Dawid
Ekipa Offeliady

W związku tym, że część naszej redakcji współtworzyła aktywnie miniony Festiwal i zamiast sążnistej relacji z tego wydarzenia, wrzucała raczej błyskotliwe zajawki do tradycyjnie wydawanej w te dni gazetki offeliadowej – to chcielibyśmy polecić lekturę tej publikacji w zapisanych poniżej plikach pdf, a także link ze wszystkimi laureatami festiwalowego konkursu w 2022 roku.

http://offeliada.pl/wp-content/uploads/2022/11/gazetka_001_2022.pdf

http://offeliada.pl/wp-content/uploads/2022/11/gazetka_002_2022.pdf

http://offeliada.pl/wp-content/uploads/2022/11/gazetka_003_2022.pdf

LAUREACI KONKURSU: http://offeliada.pl/offelie-trafily-do-kolejnych-tworcow/

Fot. Anna Farman

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak