Skip to main content

Wystawa młodych twórczyń i twórców w BPMG

Zielone oczy młodych

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

O betonozie miasta Gniezna, sekretnym życiu śmieci, ofierze, którą staje się zieleń, ale też jej wspaniałej urodzie czy widokach na gnieźnieńską Wenecję (jezioro Jelonek), która była punktem wyjścia do wszelkich działań – postanowiło opowiedzieć sześć młodych osób na wystawie pt. „Społeczna historia Gniezna – zielone płuca Miasta”.

Ekspozycja, którą od wtorku 15 listopada, można oglądać w małej galerii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica, to bowiem pokłosie jesiennych warsztatów zrealizowanych w ramach VIII Festiwalu Fyrtel. To podczas tych działań uczennice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz ze społecznikami z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej, zastanawiali się jak pokazać miasto właśnie oczami zieleni.

Jak zatem wyglądała praca zaangażowanych w cały projekt osób? Na początek uczestniczki i uczestnicy warsztatów obejrzeli film, który zrywa z ludzkimi oczekiwaniami wobec przyrody, a następnie wybrali się na krytyczny spacer po okolicy Wenei, by w końcu po dyskusji nad formą i treścią przystąpić do pracy. Próbując opowiedzieć po swojemu tę społeczną historię, wybrali do tego narzędzia z różnych dziedzin jak tekst, fotografia czy film, w tym animacja.

Efektem tego wszystkiego jest przywołana wystawa, gdzie Magdalena Dziel wymienia antyprzyrodnicze działania w mieście i opatruje je trzema fotografiami z dominującym w krajobrazie brukiem i betonem oraz pozostawiającym jeszcze nadzieję cytatem. Nadia Polisiakiewicz z kolei przygląda się weneckim śmieciom, które mimo że są martwe, to dostosowują się do otoczenia jak kameleony. Natomiast Fern Sych w swoim animacyjnym debiucie pt. „Ofiara”, który zresztą można obejrzeć na wystawie klikając na umieszczony pod kadrami kod QR, za pomocą 223 indywidualnych grafik, oddaje głos niszczonej przez człowieka zieleni. W zamian Łukasz Walczak skupia się na obecnej jeszcze urodzie weneckiej flory, a każde ze swoich sześciu zdjęć opatruje jednosłownym tytułem. I na koniec jeszcze Michał Stefański oraz Jakub Grzechowiak, zapraszają do obejrzenia kadrów ze stworzonego wspólnymi siłami filmiku pt. „Wenecja” do którego kod QR znajduje się również na planszy i po którego kliknięciu poza ruchomymi obrazami, usłyszeć można delikatną i zarazem pełną charakteru muzykę.

Warto dodać, że całe wydarzenie nie byłoby możliwe lub tak udane, gdyby również nie pomoc nauczyciela z I LO Marka Jabłońskiego, który skutecznie zachęcił młodzież do działania i którego efekty można oglądać przez najbliższe tygodnie w książnicowej galerii.

VIII Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.

Fot. Marta Bielawska-Borowiak/BPMG

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak