Skip to main content

Wieczór na Fyrtlu

Wieczór na Fyrtlu

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Zdecydowanie „Wieczór na Fyrtlu” dla zgromadzonej na gali publiki, a także internautów, którzy mogli śledzić wydarzenie on-line zapamiętany zostanie jako święto miejskiej książnicy. Rocznicowe akcenty – Biblioteka obchodzi w tym roku 75. rocznicę istnienia, mocno zaznaczyły się podczas wydarzenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najpierw premierowy pokaz miał film „Spacerem po Bibliotece. Kilka opowieści o gnieźnieńskiej książnicy”. Historie opowiedziane przez bibliotekarzy i osoby, które wspominały bibliotekę sprzed lat, wzruszyły i byłych, i obecnych bibliotekarzy obecnych na sali. Pracownicy, którzy pożegnali się w tym roku z instytucją zostali wyróżnieni medalem koronacyjnym przyznanym przez Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza. Anna Grygiel, Małgorzata Szymańska-Śmielecka i Urszula Piątyszek przyjęły wyróżnienie i gratulacje od wiceprezydenta Miasta Gniezna – Michała Powałowskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy raz wręczono „Myszkę Marcysię” laur dla „Przyjaciela Biblioteki”. Jej laureatka – pisarka Agnieszka Gadzińska od dawna współpracująca z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna nie kryła radości i zaskoczenia.

Natomiast Królika – Kulturalną Nagrodę Miasta Gniezna otrzymał w tym roku Władysław Nielipiński – fotograf, kulturoznawca i animator kultury, który od lat wspiera, promuje i tworzy fotograficzną historię Wielkopolski. Nagrodę, w imieniu Kapituły Nagrody składającej się z osób, które „Królika” otrzymały dotychczas, ogłosił Paweł Bąkowski, zaś wręczył wiceprezydent Miasta Gniezna – Michał Powałowski. Wydarzenie było także okazją do podsumowania VI Festiwalu FYRTEL, projektu od września realizowanego w Bibliotece. O warsztatach dziennikarsko-fotograficznych opowiedzieli członkowie niezależnej grupy fotografików „Gnieźnianie” Katarzyna Olejniczak-Gołembowska, Michał Koszela i Daniel Mopert. Był czas także na akcenty muzyczne – realizowane w Bibliotece warsztaty woklano-filmowe zaowocowały dwoma inicjatywami: premierowym pokazem wideoklipu projektu „Tom Bishop”. Utwór do słów Bolesława Leśmiana „Dwoje ludzieńków” zaśpiewali Aleksander Schmidt i Maciej Rembikowski. Swoje wokalne talenty u boku Aleksandra Schmidta zaprezentowała także Martyna Lepiesza.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnim punktem programu był spektakl w reżyserii Jarosława Mikołajczyka „Miasto portretów trumiennych”. Artysta – prawie jak na
spacerach, które odbywa w roli przewodnika – poprowadził uczestników wydarzenia po zapomnianych postaciach gnieźnieńskiej kultury. Przy muzycznym wsparciu Michała Pilasa historie miasta opowiadały – ustami Mikołajczyka – duchy przeszłości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Galę zakończyło wspólne zdjęcie byłych i obecnych na sali pracowników Biblioteki. Każdy miał różowy goździk w butonierce – ten florystyczny akcent wyróżniał całą biblioteczną rodzinę wśród publiki. I razem stworzył urodzinowy biblioteczny bukiet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “VI Festiwal “Fyrtel” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

materiał prasowy

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk