Niemal od początków ludzkości człowiek wyraża się przez różnego rodzaju twórczość, w tym plastyczną. Począwszy od prehistorycznych malunków z jaskini Lascaux, poprzez dzieła znane z bliższych nam epok, a skończywszy na współczesnych rysunkach i obrazach. Takich, jakie można oglądać także w XXI wieku w wykonaniu młodych artystów w Gnieźnie.
Nic więc dziwnego, że taka sztuka, jak zauważają także wspomniani twórcy, jest pewnym odbiciem życia i podobnie jak ono powinna się zmieniać każdego dnia. Czy w to założenie wpisują się zatem prace pokazane na „Wystawie nieskończonej. Powrót do korzeni – Człowiek naturalny?” w galerii Centrum Kultury „Scena to Dziwna”?
Ekspozycja, którą można oglądać w powracającym na kulturalną mapę Gniezna eSTeDe, nie jest zbyt obszerna, ale tworzące ją dzieła zdają się starannie dobrane. W większości w postaci obrazów malowanych na płótnie przedstawiających naturę, która na pewno dla ich autorek jest ważną częścią życia. Trudno zatem nie zachwycić się obliczami lasu Dominiki Wiśniewskiej, którym przypisane są konkretne emocje wyrażone perfekcyjnie dobranymi barwami, gdzie przykładowo „Las smutku” skąpany jest w księżycowych szarościach muśniętych śliwkowo-lawendowym, lecz bardziej ponurym fioletem. Poza tym autorka próbuje też oddać majestat gór, które jednak poczekać muszą jeszcze na swą pogłębioną wizję. Martyna Walkowiak z kolei postawiła na mniejsze, portretowe obrazy martwej natury, człowieka z zielenią czy… hinduskiego bożka Ganeshy. I właśnie ten ostatni wizerunek jest w tym wszystkim najciekawszy, bo nie tylko trąci oryginalnością, ale też autentycznym zainteresowaniem tą postacią. Podobnie dobre są także prace Weroniki Kryj i Marcina Pietruszewskiego, gdzie Pietruszewski jako doświadczony artysta ze starszego pokolenia i dziś znany głównie w dziedzinie muzyki, obecny jest tu raczej jako inspiracja.
Warto dodać, że cała wystawa, którą można oglądać do 1 czerwca i która to zakończy się bardziej oficjalnym finisażem oraz koncertem Jakuba Grzechowiaka o godz. 19.00 w sali widowiskowej, powstała dzięki współpracy eSTeDe z Gnieźnieńskim Towarzystwem Młodych Artystów. Natomiast twarzami tej instytucjonalno-organizacyjnej kooperacji są odpowiednio kuratorzy: Tymoteusz Mikołajczyk oraz Ramzes Łagiewski.