Skip to main content

Nagroda dla Dawida Stube!

Przewrotna magia teatru i nagroda dla Dawida!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

I pomyśleć, że prawie 10 lat temu fotografia teatralna nie była traktowana poważnie, a w tym roku gnieźnieński fotograf Dawid Stube nie spodziewał się, że drugi raz z rzędu zdobędzie główną nagrodę w kategorii A za teatralne zdjęcie sezonu, zaś jego obraz „Aktorzy” to rozebrani jak do rosołu artyści, którzy zamiast na scenie – siedzą na widowni…

Tyle sprzeczności i jednocześnie radości już dawno nie było! Bo oto niemal dekadę temu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a dokładnie, jak pisze Joanna Biernacka-Płoska dla portalu teatr.pismo.pl – ówczesna dyrektorka Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald oraz kustoszka działu dokumentacji Agnieszka Kubaś – powołały do życia ogólnopolski Konkurs Fotografii Teatralnej. I jak łatwo się domyślić, początki były trudne, bo ta dziedzina nie była traktowana poważnie ani przez artystycznych twórców, ani przez tych bardziej komercyjnych. Dla tych pierwszych bowiem za mało w niej było twórczej wolności, drudzy zaś nie widzieli odpowiedniego zysku. Na szczęście jednak ten stan rzeczy się zmienił, bo z roku na rok rósł prestiż konkursu, głównie przez jego rozwój i promocję, do tego stopnia, że na obecną – IX edycję wpłynęło ponad 1450 prac!

„Teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, czyli „Aktorzy” Dawida Stube.

Dawid Stube fotografią teatralną zajmuje się już dobre kilka lat i coraz bardziej doskonali się w tej dziedzinie, co widać choćby na jego zdjęciach z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i nie tylko, bo towarzyszy on również z obiektywem scenicznym realizacjom w innych placówkach. Poza tym o jego coraz lepszych umiejętnościach świadczy niezaprzeczalnie fakt, że ponownie zdobył on Pierwszą Nagrodę w kategorii A, czyli za „teatralne zdjęcie sezonu”. Warto dodać, że w zeszłym roku została doceniona jego praca pt. „Mama” przedstawiająca aktorkę, a prywatnie żonę Dawida i właśnie matkę ich wspólnego syna Stefana – Zuzannę Czerniejewską-Stube, która w makijażu i papilotach na głowie oraz pełnym skupieniu na swoim laktatorze, zagryza kanapkę w teatralnej garderobie. Po takim atrybucie jak laktator, większość z nas domyśla się, że mamy do czynienia z młodą mamą, która przed kolejnym wejściem na scenę zaraz pewnie nakarmi swoje dziecko. Jednak ci co widzieli sztukę „Miła robótka” Agnieszki Jakimiak, powstałą na podstawie książki Ewy Stusińskiej, wiedzą, że mleko jak i laktator są częścią tego przedstawienia…, ale też jak zauważyli jurorzy, ujęcie to może być „wyrywkową analizą współczesnego społeczeństwa polskiego, jak i opowieścią o miłości”.

Sam Laureat, czyli autor „Aktorów” Dawid Stube w obiektywie Macieja Czerskiego.

Natomiast w tym roku najlepsi okazali się wspomniani „Aktorzy”, czyli obraz podobnie niejednoznaczny i co ciekawe, także związany z „Miłą robótką”, gdzie widzimy pozostałe trzy osoby odtwarzające role w tym spektaklu, czyli Pawła Dobka, Kamilę Banasiak i Michała Karczewskiego. Najlepiej i najpełniej klimat tej fotografii zaś oddał jeden z jurorów – Michał Heller, który m.in. napisał w swoim uzasadnieniu o tym dziele: „Aktorzy na widowni, nie na scenie. Rozebrani do rosołu, zupełnie różni od osób siedzących zwykle w teatralnych fotelach: rozwaleni jak na kanapie przed telewizorem, z minami na pograniczu znudzenia i wyczekiwania. Absurdalne trio w stylu Dudy-Gracza. Kadr sprawiający wrażenie przypadkowego, lekko przekrzywiony, ciąży niepokojąco ku prawej. No i ta perspektywa: obiektyw skierowany w miejsce interesujące fotografa teatralnego zwykle tylko w trakcie owacji. Nic tu nie jest takie jakie powinno być. To wizualny zgrzyt daleki od ładności. Świat na opak. Czy to alegoria zmian zachodzących w sposobie postrzegania teatru przez publiczność? Czy gorzka refleksja nad polityką kadrową urzędników sprawujących w Polsce pieczę nad instytucjami kultury w trakcie ostatnich kilku lat? A może jeszcze więcej historia o szalonych barbarzyńcach, którzy od jakiegoś czasu, przemocą, próbują ruszyć nasz świat z posad? Brawo Dawid!

Fot. nr 1 – Dawid Stube, nr 2 – Maciej Czerski

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak