Skip to main content

Wystawa Światłoczuła Dekada

Najlepsze z najlepszych na dekadę!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

To już 10 lat odkąd każdego roku w centrum Gniezna pojawiają się wielkoformatowe fotografie jego mieszkańców. Zawsze przykuwające uwagę, wykonane z największym pietyzmem i poruszające serca widzów, bo stworzone przez mistrzów światłoczułego obrazu.

Taki jest właśnie projekt artystyczny o nazwie „Gnieźnianie Anno Domini”. Wymyślony i do dziś kurowany przez Piotra Wiśniewskiego (obecnie dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna), swe pierwsze odsłony miał podczas Królewskiego Festiwalu Artystycznego jako jeden z „6 stanów skupienia kultury”, by dziś stać się jedną z flagowych wystaw plenerowych w mieście. Ekspozycja otwarta w ostatnią niedzielę czerwca na skwerze przy ul. Chrobrego, postoi tam do końca lipca.

Natomiast tym co wyróżnia „Gnieźnian A.D.” jest koncentracja na człowieku oraz miejscu jego życia. Ta pierwsza dotyczy zarówno twórców zdjęć jak i ich bohaterów, bo z jednej strony egalitarnie (bez względu na doświadczenie czy dorobek) promuje fotografów z grodu Lecha, z drugiej zaś portretowane osoby oraz ich historie. Z kolei miejsce to oczywiście Gniezno, które spaja tych wszystkich ludzi, czyniąc całe działanie wyjątkowym. Co więcej, każdego roku projektowi przyświeca też inne hasło będące punktem wyjścia do obrazów i opowieści, a w tym z uwagi na jubileusz, stało się nim po prostu „Światłoczuła dekada”. W związku z tym wszyscy fotografowie, którzy przewinęli się przez tę inicjatywę, poproszeni zostali o wybór najlepszego zdjęcia. Jakie miasto i jego mieszkańcy wyłaniają się z tych prac? Na pewno rodzinne, wrażliwe, pełne pasji i miłości, choć najlepiej jeśli każdy odwiedzający przeczyta tę wystawę przez siebie i swoje rozumienie świata.

Co ważne, wszystkich twórców przez lata uzbierało się kilkunastu, a więc takie osoby jak: Izabela Budzyńska, Anna Farman, Ewa Jakubowska, Beata Orczykowska, Agata Ożarowska, Magdalena Polak, Piotr Bąkowski, Przemysław Degórski, Przemysław Jarosz, Marek Lapis, Dawid Liberkowski, Waldek Lisiecki, Szymon Malengowski, Piotr Robakowski, Dawid Stube, Waldemar Stube oraz Michał Wysocki. Część z nich zresztą była obecna na czerwcowym wernisażu i tym razem to do każdego z osobna, wywołujący zazwyczaj do odpowiedzi Piotr Wiśniewski – skierował indywidualne, na poły osobiste i poruszające słowa. Warto dodać, że to nie koniec jubileuszowych akcentów, bo podczas tegorocznej edycji Festiwalu Fyrtel (30 września – 3 października) odbędzie się premiera okolicznościowego albumu z pracami wszystkich fotografów.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak