Mroczne Gniezno w pełnym świetle. Premiera książki Rafała Wichniewicza
Książka, którą autor zapowiadał już dawno, doczekała się wydania i premiery. „Mroczne Gniezno” – Rafała Wichniewicza – najbardziej kompetentnego w Gnieźnie autora w tematach kryminalnych przełomu XIX i XX wieku, ściągnęła na dziedziniec Starego Ratusza wielu zainteresowanych historią Gniezna.
To o czym warto pamiętać: Wichniewicz pierwszą solidną kwerendę w prasie lokalnej poczynił pisząc pracę na temat gazety Lech ukazującej się w Gnieźnie – kończąc studia.
Spotkanie, w uroczej scenerii podwórka za „Starym Ratuszem” poprowadził Dawid Jung – wydawca, regionalista i dziennikarz oraz krytyk literacki. Pewna „archaiczność” postawy Junga przydała jedynie wdzięku i jednocześnie lekkości temu spotkaniu. Jung, jako człowiek, który odkrywał dla literatury polskiej tak ogromne talenty jak choćby Urszula Zajączkowska nominowana obecnie do Nagrody im. Witolda Gombrowicza, w bardzo dobry sposób wycofał się zadając jedynie pytania, by ten dzień był faktycznie dniem Rafała Wichniewicza. Pytania pozwoliły autorowi opowiedzieć o inspiracji, dały możliwość uchylenia rąbka tajemnicy bez zdradzania treści. O to właściwie chodzi w dobrym spotkaniu autorskim. Na szczęście też było to po prostu spotkanie z człowiekiem, bez uprawiania PR i nachalnej promocji.
Jak okazało się w rozmowie, do publikacji Rafała Wichniewicza choćby z portalu gniezno24, sięgają, nie tylko lokalni regionaliści, ale np. autor kanału Niediegetyczne na youtube i podcastu Kryminatorium. Marcin Myszka wykorzystał między innymi materiały dotyczące sprawy mordercy zwanego gnieźnieńskim Kurtenem. Historię wuja Kostka możemy przeczytać między innymi w książce Mroczne Gniezno.
Pośród rozmów z uczestnikami znaleźliśmy takich, którzy mieszkają w kamienicach opisanych w książce jako miejsca zbrodni.Siłą tej ksiażki jest nie tylko wspaniały warsztat jako kwerendysty, i cała praca dociekawczo archiwistyczna, ale też dobry warsztat językowy Wichniewicza. Jak podkreślał Dawid Jung to książka niezwykle dobra pod względem językowym. Warto wspomnieć, że prowadzący spotkanie Dawid Jung jest nie tylko laureatem prestiżowej polskiej nagrody w dziedzinie literatury historycznej ale i jednym z członków kapituły.
Wydaje się, że co najmniej kilka przedstawionych w książce Wichniewicza historii zasługuje na zaznaczenie w przestrzeni miejskiej, ale też być może działania by któraś z telewizji zrealizowała film osadzony w gnieźnieńskim międzywojniu.
Wracając do spotkania, rzeczowe odpowiedzi autora, poczucie humoru obu panów sprawiły, że ta popołudniowa godzina we czwartek po prostu uciekła pozostawiając niedosyt. Autor zapewnił jednak, że materiał na kontynuację jest.
To niezwykle ciekawe spotkanie pokazało także przestrzeń Starego Ratusza jako przyjazną podobnym wydarzeniom.
Jeśli ktoś chciałby poznać tło społeczno obyczajowe Gniezna lat minionych ale interesuje się także kryminałem po prostu może po te akurat pozycję sięgnąć bez obaw. Wkrótce recenzja na popcentrala.com. Warto podkreślić wydawcą jest VIPART z Gniezna.
„Mroczne Gniezno” już trafiło do sprzedaży. Publikację można już kupować w poniższych lokalizacjach:
- Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
- Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)
- Sklep Papierniczy ALFA, ul. Wyszyńskiego 23 (naprzeciwko targu)
- Salon Ślubny Nasze Wesele, Bednarski Rynek 1