Skip to main content

Fomo nasz problem, problem naszego pokolenia

Ważna wystawa w eSTeDe. Pretekst do dyskusji

 |  admin  | 

FOMO – wszystko albo nic – wystawa, mogłaby być może mieć ciekawsze miejsce i bardziej dopracowaną ekspozycję. Zwłaszcza, że prezentowana jest równolegle z najbardziej profesjonalna jak dotąd wystawą w C.K. Wystawa malarstwa Werki to jednak zupełnie inny rodzaj wystaw, gotowiec przywieziony w profesjonalnych ramach. Fomo ma jednak zupełnie inna siłę.  

Gnieźnieńskie Towarzystwo Młodych Artystów po raz kolejny pokazuje swoją wystawę w Centrum Kultury eSTeDe. Grupa zmierzyła się ze stosunkowo młodym problemem społecznym jakim jest FOMO. Stąd autentyzm wystawy – młodzi ludzie mówią o ich problemie. Kiedy rodzice i nauczyciele zatrzymali się na problemach dopalaczy, GTMA decyduje się mówić o niezwykle brzemiennym w skutkach i dzisiejszym FOMO. 

“Fear of Missing Out bo tak brzmi pełna nazwa syndromu – oznacza najprościej mówiąc strach przed tym, co nas omija. Żyjemy w czasach błyskawicznych informacji, w których news w mediach, czy post na społecznościówkach staje się nieaktualny już po kilku godzinach. Jesteśmy narażeni na nieustanne przebodźcowanie – młodzi twórcy z Gniezna korzystając z wypowiedzi artystycznej chcą zwrócić uwagę na problem, który dotyka nie tylko ich pokolenia. Po wystawie niedokończonej przyszedł czas na głos mocno osadzony w świecie, w którym żyją wszyscy członkowie GTMA. Kuratorem wystawy z ramienia eSTeDe jest student 5 roku psychologii prestiżowego Uniwersytety SWPS. Zapewne podobnie jak w przypadku poprzedniej wystawy, otwarciu towarzyszyć będzie działanie – lub dzianie się.” – pisał w zapowiedzi nasz naczelny Jarek Mikołajczyk. 

Niezwykle ciekawym okazał się sam wernisaż, w nieco zatłoczonej części holu pomiędzy zasłoniętym akwarium, toaletami i galerią – w ciągu komunikacyjnym twórcy pozwolili doświadczyć namacalnie przebodźcowania, głównie dźwiękiem, informacja i światłem. Wtedy stało się jasnym, że problem FOMO można było pokazać tylko w takim przechodnim miejscu. Wprawdzie bez tego otoczenia otwarcia ekspozycja kilkunastu prac wygląda skromniej, jednak może być nadal przyczynkiem do dyskusji. 

“Wystawa “FOMO: Wszystko albo nic” to wizualna interpretacja zagadnienia, które zaburza nasze postrzeganie na świat. Sztuka nieodzownie koresponduje z rzeczywistością. Artysta jest obserwatorem, kreatorem i uczestnikiem jednocześnie. Zbiorowa ekspozycja została stworzona przez młodych twórców związanych z Gnieźnieńskim Towarzystwem Młodych Artystów”. – z materiałów promocyjnych.

Ciekawą sprawą w tej wystawie jest fakt, że młodzi ludzie, wypowiadają się na temat, który sami wybrali i uznali za ważny dla nich. Nie jest to więc ekspozycja na zadany temat to raczej zbiorowa wypowiedź. Głos środowiska GTMA, będący jednak sumą indywidualnych wypowiedzi. Przydałoby się by eSTeDe udostępniało wystawę z całą oprawą wernisażu, nagraniami i medytacją dla szkół, jako praktyczny podkład – bazę do lekcji wychowawczych. 

Odłączenie wiąże się z przeformatowaniem całego świata. Część członków GTMA to pokolenie, które ma prawo nie znać już rzeczywistości bez online, bez mediów, społecznościówek – nie pamięta czasów offline. Nie zdajemy sobie sprawy, jak głęboko jesteśmy online. Kiedy “odłączamy” się w czasie eksperymentu wielu z nas doświadcza natręctwa myśli, że komuś z bliskich mogło się coś stać. Przed czasami online bywało, że nie mieliśmy kontaktu z rodziną i przyjaciółmi kilka dni lub więcej a takowych myśli nie było. Smartfon i bycie w sieci staje się współczesna forma amuletu, już samo posiadanie połączenia – ma naszych bliskich uchronić od zła. To tylko niektóre oboczne zjawiska związane z przebodźcowaniem i z FOMO. 

Ekspozycję można będzie oglądać do 31 styczna 2022 roku. Może być ten autentyczny głos młodych pretekstem zarówno do jakiegoś wykładu na zamknięcie wystawy, jak dyskusji na lekcjach wychowawczych.

Kuratorami są Tymoteusz Mikołajczyk eSTeDe i Ramzes Łagiewski GTMA. Ekspozycję tworzą prace: Martyny Walkowiak, Julii Golec, Weroniki Kryj, Julii Graczyk i Tymoteusza Mikołajczyka.

Basia Kęsowska

admin
admin