„Żywa książka” prawdę ci powie!
To było działanie jakiego było potrzeba także w Gnieźnie! Jeśli chcemy żeby rozmowa i zrozumienie zasypały podziały, uprzedzenia i wykluczenie nie krzywdziły nas wszystkich, a społeczeństwo było bardziej szczęśliwe i otwarte.
Wydarzeniem, które przybliżyło do tego lepszego i równego świata, stała się w grodzie Lecha lokalna edycja ogólnopolskiego projektu znanego jako Żywa Biblioteka. Inicjatywa ta, gdzie zamiast tradycyjnych książek „wypożycza się” ludzi postrzeganych przez stereotypy, ma bowiem na celu ich poznanie. Osoba czytająca wybiera sobie interesujący ją „tytuł” i zaczyna z nim rozmawiać, dzięki czemu może sama zweryfikować wszelkie krzywdzące opinie czy uprzedzenia, a przede wszystkim zobaczyć w innym człowieka.
Takich „tytułów” podczas gnieźnieńskiej ŻB było aż 8, w tym osoba z depresją, żona muzułmanina, protestant, osoba poruszająca się na wózku czy wegetarianka, a ze społeczności LGBT+ choćby osoba demiseksualna, transpłciowa oraz osoby homoseksualne. Co ważne, wszystkie rozmowy czytelników z „książkami” przebiegały w miłej i pełnej szacunku atmosferze, choć nie zawsze dotyczyły łatwych czy przyjemnych tematów. Poza tym wspaniale zaskoczyła obecność młodzieży i nie tylko, bo zainteresowani zaczęli przychodzić do tej niecodziennej Biblioteki już chwilę po jej otwarciu, a do tego wypożyczyli wszystkie dostępne „lektury”! Nad całością zaś czuwali, tak jak to bywa w książnicy, pomocni i sympatyczni bibliotekarze.
Warto dodać, że na finał Żywej, a właściwie jako działanie towarzyszące odbył się wykład Dominika Haaka z Centrum Psychoterapii Haak pt. „Strefy wolne od zdrowia psychicznego”. Jego tematyka zaś oscylowała wokół tego jak niechlubne „strefy wolne od LGBT” ustanawiane przez dyskryminujących włodarzy, wpływają na zdrowie psychiczne osób nieheteronormatywnych zamieszkujących te miejsca, ale też ogólnie nasz kraj. Innymi słowy, jak, nawet martwa uchwała potrafi odbić się na prawdziwym życiu konkretnego człowieka.
Podsumowując, była to pierwsza, przynajmniej na taką skalę impreza, która nie byłaby możliwa gdyby nie Książki i Bibliotekarze, ale też osoby współorganizujące to wydarzenie z Centrum Kultury Estede w którym ŻB miała miejsce, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie, I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie czy Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz partnerująca i pomagająca także organizacyjnie ekipa Marszu Równości w Gnieźnie.
Ponadto inicjatywa odbyła się w ramach projektu “Lokalnie dla różnorodności”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Diversja przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.”