Skip to main content

Popularyzują początki państwa i Gniezno w XIX. wieku

Lekcje online z Muzeum

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

„Jak żyli ludzie 1000 lat temu”, to tytuł jednej z dwóch lekcji online, które realizuje Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Drugą uruchomioną niedawno, jest lekcja „Gniezno w XIX wieku”. – Nasze lekcje muzealne prowadzimy także online. W formule spotkań stawiamy na aktywność (i aktywizację) uczestników, interakcję i zadawanie pytań: cenimy dociekliwość i krytyczne myślenie.

Podczas lekcji wykorzystujemy specjalnie przygotowane edukacyjne materiały multimedialne, a wiedza i pasja prowadzących w połączeniu z ich niebanalnymi umiejętnościami artystycznym i teatralnymi sprawiają, iż historia Państwa i Miasta z łatwością wchodzi do głowy – czytamy na stronie Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Michał Pilas podczas lekcji: Jak żyli ludzie 1000 lat temu?

Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” z cyklu edukacyjnego „Się zaczęło w Polsce Piastów”

– Podczas lekcji w (lekko) niekonwencjonalny i inspirujący sposób opowiadamy o tym jak wyglądali nasi przodkowie, co jedli, w co się ubierali, jednym słowem – jak żyli. Wykorzystujemy przy tym liczne repliki przedmiotów codziennego użytku oraz nasze krótkie filmy edukacyjne. Zajęcia stanowią świetne uzupełnienie programu szkolnego i są doskonałą powtórką wiadomości z zakresu historii Polski we wczesnym średniowieczu. Lekcje przygotowywane są zgodnie z wiekiem uczestników, dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – cytujemy za stroną MPPP. Spore zainteresowanie lekcjami zarówno szkół z kraju jak i środowisk polonijnych z Irlandii, Hiszpanii, USA wynika zapewne z dynamiki prowadzenia oraz swego rodzaju popularyzatorskiego one mam show.

„Gniezno w XIX wieku” 

– Podczas lekcji przedstawiamy zmiany, które dokonywały się w układzie przestrzennym Gniezna, a których efektem jest dzisiejsze miasto. Dowiecie się m.in. jakie budynki zniknęły z miejskiego krajobrazu, jak i z czego z czego budowano w minionej epoce, jaką rolę w życiu społecznym pełniły nowo powstające zabudowania. Nie zabraknie mrożącej krew w żyłach historii o wielkim pożarze w 1819 roku, który przyczynił się do prawdziwej rewolucji architektonicznej i gruntowej przebudowy Gniezna. Zdjęcia, krótkie filmy, przedmioty z epoki, anegdoty o życiu codziennym mieszkańców, wplecione w narrację elementy gwary poznańskiej i gnieźnieńskiej sprawiają, że historia miasta na przełomie XIX i XX staje się opowieścią pełną nietuzinkowych postaci i pełnych emocji wydarzeń. Lekcje przygotowane są z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych – informuje strona MPPP. Lekcja otwiera nowy cykl, mimo, iż tematem jest Gniezno, szerokie potraktowanie tła historycznego, pokazanie dynamiki zmian kulturowych i technicznych sprawia, że lekcja opowiada o wielokulturowości i sytuacji w większości miast Polski XIX wieku. Lekcja adresowana jest nie tylko dla odbiorców z Gniezna.

Informacje organizacyjne:

Lekcje prowadzimy od poniedziałku do piątku na platformie Zoom (transmisja online) w godzinach 8.00 – 14.00, a w soboty po wcześniejszym uzgodnieniu.

Czas trwania lekcji to 45 minut.

Płatność – przedpłata – realizowana jest na podstawie faktury, na konto bankowe Muzeum.

Rezerwacji należy dokonać na minimum 3 dni robocze przed planowanym terminem lekcji, wysyłając formularz zgłoszenia na adres rezerwacje@muzeumgniezno.pl

Regulamin zajęć prowadzonych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego

Instrukcja Zoom

RODZAJ ZAJĘĆCENA
Lekcje online
(grupa do 25 osób)
50 zł

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych lekcjach muzealnych online.
Chętnie udzielimy dodatkowych informacji, odpowiemy na pytania – nasz telefon 61 42 646 41 wew. 210

Oferta lekcji muzealnych online

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk