Skip to main content

Wystawa IMG i Spacer z Muzealnym Detektywem

Budulec – powrót do przeszłości

 |  admin  | 

Co Ty chcesz pokazać przy Budowlanych? – to pytanie, które od kilku dni słyszy Muzealny Detektyw. W ramach projektu: Interaktywnego Muzeum Gniezna 2023 r. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na Spacer IMG po ul. Budowlanych.

Karkołomny wydawałoby się pomysł wyjścia muzeum poza centrum Gniezna, nie jest jednak bezpodstawny. Pretekstem jest między innymi Wystawa IMG: Rzemiosło i Przemysł Gniezna w fotografii Janusza Chlasty, która prezentowana będzie przy Budowlanych 5. 

Tutaj przez lata mieszkał gnieźnieński fotoreporter bohater “Festiwalu Fotografii: Z garażu Janusza Chlasty” Przez wiele lat ta część os. Tysiąclecia była miejscem zamieszkania wielu pracowników gnieźnieńskich zakładów pracy, które zobaczymy na plenerowej wystawie zdjęć jego autorstwa. W latach 70 i 80 XX. wieku to tutaj każde podwórko tętniło życiem. Od rana do wieczora, zwłaszcza w wakacje grano tu w “Piwko na przeciwko” zwane też Państwa i Miasta, w Króla Lula no i rzecz jasna w Kapsle. Mimo pewnych zastrzeżeń dorosłych grano tu także w gałę. Chociaż częściej szło się na “Piachy” albo “Krzywe Łemblej”. Co oznaczały te nazwy wiedza zapewne wszyscy wychowani na Budulcu. Zimą pobliskie Łazie były miejscem zabaw na lodzie a na sankach zjeżdżano z “Góry Śmierci”. – Każdy z nas znał teksty: “czarne piwko na przeciwko, wywołuję wojnę, wywołuję wojnę przeciwko…” i tu padała nazwa państwa i odcinało się terytorium, jeśli wywołany nie złapał patyka. Kiedy zbierało się tylu by grać w piłkę no to albo dzieliliśmy się tzw. tip topami, albo wyliczyliśmy: “nie ma masła nie ma serka, a za chwile juz nie bedzie Gierka: raz, dwa, trzy sekretarzem będziesz Ty” – wspomina Jarek Mikołajczyk pracownik MPPP, który będzie realizował spacer. 

Co zostało z tych lat świetności Budowlanych, kto z znanych dziś Gnieźnian dorastał w tej okolicy? To nie jedyne pytania, na które organizatorzy postarają się odpowiedzieć. Nie zabraknie też opowieści z trzepaka i pobliskiej “parówy” dzis Parku Trzech Kultur. Nie pominą rzecz jasna tego, że to tu rodziły się niegdysiejsze hokejowe talenty grają w Sparcie i Starcie. Tutaj do pewnego momentu wszyscy chodzili do „Szóski” albo „Dziewiatki” a potem pojawiła sie „Siódemka”.

Spacer odbędzie sie 7 września początek ul. Budowlanych 5. Wstep Wolny

Spacer IMG realizowany jest w ramach projektu: Interaktywne Muzeum Gniezna 2023 r. Niepodległość: walka, praca i piosenka” dofinansowanego z Funduszu Dotacyjnego Niepodległa – Biuro Projektu Niepodległa.

Pani Monika

admin
admin