Skip to main content

Ratusz, MOK, Muzeum a przede wszystkim kolekcjonerzy

Pokaż nam swoją kolekcję

 |  Basia Kęsowska  | 

Z inicjatywy przede wszystkim Artura Wardęckiego i Przemysława Mendyka w Ratuszu odbyło się niecodzienne spotkanie kolekcjonerów. Lokum i wsparcia osobowego udzielił tym razem Miejski Ośrodek Kultury. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. W założeniach miało być ono okazją do spotkania się kolekcjonerów i wymiany doświadczeń. Jednak planowana jako środowiskowa impreza przyciągnęła wielu gnieźnian. Łącznie przez cztery godziny przewinęło się blisko 400 zainteresowanych.

Pokazywane kolekcje dominowały tematy historyczne. Jednak obok militariów i stoiska Muzeum Początków Państwa Polskiego można było podziwiać namiastkę kolekcji żużlowej Jacka Drożda, reprezentującego Instytut Dziedzictwa Historii Sportu, kolekcję minerałów i egzotycznych owadów.

Stali także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, część z nich prezentowała zabytki ściśle gnieźnieńskie. Spore zainteresowanie budziły pocztówki i stare zdjęcia. Tu prym wiedli Wiesław Soja, Rafał Wichniewicz, a także ostatni gnieźnieński nośpłat Michał Michałowski.

Podziw budziła także kolekcja gramofonów z pięknymi produktami z Poznania, ale i zapomnianej Fabryki Fortepianów w Żninie. Muzeum pokazało zabytki i kopie związane ze swoimi działaniami popularyzatorskimi i edukacyjnymi, które prezentowała Weronika Zmudzińska, oraz kolekcje lasek VIP, w tym dwie piękne laski burmistrzów z przełomu XIX i XX wieku, jedną bambusową ofiarowaną przez śp. prezydenta Mariana Górnego i laskę hokejową Alfonsa Drzewieckiego.

W rozmowach kuluarowych królowało przekonanie, że potrzeba kontynuacji imprez.”

Basia Kęsowska

Basia Kęsowska
Basia Kęsowska