Latarnia na Wenei, początek nowego sezonu kulturalnego

Otwarcie Latarni! Koncert zespołu NA GÓRZE

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Nareszcie! Latarnia na Wenei otwiera się! Chcemy Was serdecznie zaprosić na otwarcie naszej wspólnej miejscówki, które uświetni koncert jedyny w swoim rodzaju… zagra zespół NA GÓRZE! Dokładnie w piątek 18 czerwca o godzinie 19.00, wstęp wolny!

Na Górze, to zespół, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale… To nie jest zespół stworzony dla terapii – chyba, że mówimy o terapii dla publiczności… Bo jego koncerty, to ogromna dawka radości z życia.

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. “średniej” wynika, że są ekipą “półsprawną”.

To, co gra Na Górze niektórzy określają jako free rock, inni jako punk and roll, czy neo punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie “piosenkowy punk”. Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność) oraz występ w 2018 roku na festiwalu Pol’and’Rock.

W 2008 roku dwóch muzyków przeszło z Na Górze do zespołu Strachy Na Lachy. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo… Na jej płytach wystąpili m.in.: Czesław Mozil, Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).

W 2016 roku grupa otrzymała na okres roku Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.
W 2019 roku zespół wystąpił w programie “Mam Talent!” robiąc ogromne zamieszanie wśród organizatorów. Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, stwierdził: “Oni rozwalają nasz system!” Grupa działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Niezależnie też, dzięki społecznościowym finansowaniom, wydaje płyty.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Gniezna
W związku z sytuacją epidemiczną możemy wpuścić 250 osób. Śledźcie nasze social media, by być na bieżąco z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa.
Uprzejmie prosimy o zachowanie odstępu 1.5 m od innych uczestników lub zakrycie nosa i ust (wtedy ten odstęp nie obowiązuje). Na miejscu będą dostępne środki dezynfekujące.

opr. Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry