Brzmienie Popcentrali

“Co nowego wydarzyło się?” Miasteczko i Popcentrala

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Niebawem ruszymy nie tylko z podcastem o znamiennym tytule Miasteczko. Wracamy także w “eter” – sieć Radio Toksyna FM z audycją Popcentrala. Tytuł podcastu zaczerpnęliśmy z określenia jakie Zygmunt Karpiński urodzony przy Farnej 1 i jego córki Kizia i Mizia używali dla określenia Gniezna, w którym mieszkał sędzia Antoni dziadek Ewy i Wandy. Ewa napisała już na emigracji czytanką dla polskich dzieci w USA pod takim właśnie tytułem. 

W podcaście pojawiać się będą fragmenty publikowanych wcześniej wspomnień Zygmunta Karpińskiego i Ewy z Karpńskich Gieratowej. Naczelny będzie też sięgał po inne zapomniane dzieła literackie opisujące Gniezno i przeplatał dzieła literackie współczesnym komentarzem. Podcast wystartuje 5 maja kwietnia. Chcemy w nim pokazać pewną ideę, w której Gniezno jest modelowym miasteczkiem przede wszystkim typowym do dla byłego zaboru pruskiego. Inspiracją są dla nas między innymi działania Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie związane z lekcjami online – Gniezno w XIX wieku oraz historia kamienicy Farna 1. Dokąd nas ta inspiracja poprowadzi? Zobaczymy. O miejscu publikacji i premierze jeszcze poinformujemy.  

Toksyna FM wracamy do Radia

Wierni czytelnicy Popcentrali mogą jeszcze pamiętać czas gdy Tymoteusz i Jarek nadawali audycję Dwa Reggały, tej audycji w Radiu Toksyna FM zapewne nie usłyszymy, jednak drugą, którą prowadzili początkowo razem, a potem już sam naczelny Popki przywracamy najdalej 5 maja kwietnia. Audycja o znamiennym tytule Toksyczny Magazyn Kulturalny Popcentrala, to szczególne spojrzenie na kulturę z perspektywy prowincji, pokazujące, że nawet statystycznie więcej kultury dzieje się poza metropoliami. Muzycznie bardzo różnorodnie – alternatywa, jazz, punk, rap i wszystko co da się dobrze zmieszać. Premiery płyt, materiały przedpremierowe, recenzje nowych książek, sporo o spektaklach teatralnych, rozmowy, zapowiedzi. 

Popcentrala w środy o 21.00 w Toksyna FM.

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry