100 metrów historii: Targowisko. Historia, wspomnienia, emocje

Cieślińscy, wieloryb i felga

 |  admin  | 

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpoczął się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zaprosili pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu na Targowisko. Tu też zatrzymali się najdłużej.

Kurator wystawy plenerowej “Przystanek: Targowisko” realizowanej także w ramach wspomnianego wyżej projektu, opowiedział nie tylko o samej ekspozycji. I o tym, że w średniowieczu handlowano opodal Kościoła Targowego znajdującego się na Przedmieściu Pyzdrskim. O przywileju targowania suknem w XIV i XV wieku…

Na przestrzeni dziejów Gniezna handel odbywał się w różnych miejscach, a place targowe wyznaczały rytm życia miasta. Tu przy wystawie podczas opowieści o najstarszym warsztacie zegarmistrzowskim rodziny Cieślińskich w opowieści włączył się również Zbigniew Cieśliński obecny właściciel założonego w 1939 roku przez jego ojca Antoniego roku warsztatu. – Ideą tych działań jest właśnie dopowiadanie historii przez mieszkańców. Obecność świadków zdarzeń pozwala niekiedy odnaleźć źródła – mówił Jarosław Mikołajczyk.

Muzealny Detektyw opowiadał czym były “dni dyszla” i dlaczego przez długie lata we wtorki i piątki plac pomiędzy obecnymi ulicami Warszawską, a Wawrzyńca wypełniał gwar. Uczestnicy spaceru żywo dzielili się wspomnieniami, często dodając swoje historie. To nie jedyne pytania na które barwną gwarą z gnieźnieńskich fyrtli odpowiadał lub szukał odpowiedzi Muzealny Detektyw. Jedyny w swoim rodzaju przewodnik zaprosił także uczestników do rozwikłania zagadki obecności wieloryba na Targowichu. To była jak się okazuje część ogromnego tur po Europie walenia Goliatha złowionego w 1954 roku w Norwegii. Podczas pośmiertnej podróży wieloryb odwiedził Gniezno. Było to w latach 60. XX wieku co potwierdzali naoczni świadkowie. Jarosław Mikołajczyk opowiadał, tez o kamienicy przy Placu Piłsudskiego 2. Tłumacząc elementy i porządek architektoniczny historyzmu XIX wiecznego. Zaproszony specjalnie handlarz zaoferował zwiedzającym przepis na uśmiech i receptę na szczęście, sprzedał też miłość do Gniezna zamkniętą w kolorowym piasku z brzucha wieloryba. Na koniec też prowadzący pokazał starą zabawę z felgą.

Przede wszystkim opowieść społecznościową nie była pozbawiona dat i faktów historycznych. Zwyczajowo też w ramach spaceru muzealnicy pokazali kilka zabytków. Można było zobaczyć powojenną wagę szalkową, której używał jeden ze znanych sadowników z Pyzdr Stanisław Kruszyński, który przez blisko 30 lat sprzedawał na tym targowisku jabłka i czereśnie. Pokazano także wagę, która oprócz podziałki kilowej wskazywała też funty, to waga z przełomu XIX i XX wieku ze składu Kascha przy ulicy Tumskiej 5.

materiał prasowy

zdj. M. Walkowiak

Spacer 100 metrów historii realizowany był z projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2021” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie Etno Polska 2021.

admin
admin

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry