Skip to main content

Świąteczne warsztaty

Zajrzeli choince pod igły i nie tylko

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Choinka, a właściwie świerk oraz inne rośliny iglaste czy byliny, ale też eksperymenty chemiczne oraz tworzenie własnych kompozycji herbat – to tylko niektóre elementy niecodziennych warsztatów świątecznych, które dla dzieci oraz ich opiekunów poprowadzili pasjonaci z Kasztelanii Ostrowskiej, a zorganizowali radni z gnieźnieńskiego Osiedla Tysiąclecia.

Można by wręcz rzec, że tak ciekawego, niebanalnego i magicznego spotkania w tym oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia już dawno nie było. Przynajmniej w formie, która nie jest powierzchownym gadaniem „o wszystkim i o niczym” i nie ogranicza się do robienia pretensjonalnych ozdób świątecznych oraz „upupiania” dzieci. Dobrze więc, że radni z Zarządu Osiedla Tysiąclecie (dawna Rada Osiedla) z przewodniczącym Mariuszem Mądrowskim na czele, postawili na społeczników ze stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. Zapraszając bowiem Natalię i Macieja Jędrzejczaków z KO – można było być pewnym, że „Świąteczne warsztaty integracyjne dla mieszkańców Tysiąclecia”, będą oparte zarówno na wiedzy jak i zabawie.

Podczas spotkania w Spółdzielni Mieszkaniowej, dzieci z okolicznych szkół podstawowych wraz ze swoimi opiekunami, podzielone zostały na dwie kilkunastoosobowe grupy, gdzie jedna zgłębiała wiedzę na temat biologicznej różnorodności roślin uznawanych za „choinki”, w tym oglądała pod mikroskopami odpowiednie preparaty, a nawet uczestniczyła w „płonących” eksperymentach chemicznych. Natomiast druga w tym samym czasie przygotowywała aromatyczne mieszanki herbat z wykorzystaniem dziko rosnących roślin w okolicy Lednogóry, bo Kasztelania to stowarzyszenie popularyzujące wiedzę na temat przyrody i dziedzictwa konkretnego regionu, którego część stanowi także powiat gnieźnieński. Co ważne, po mniej więcej godzinie następowała zmiana grup, więc wszyscy uczestniczyli de facto w obu warsztatach, a na koniec wykonali dla siebie choinkowe przytulanki z filcu. Jednak tym co cieszyło najbardziej, była autentyczna radość i ciekawość w oczach dzieci, które przeżywały każde działanie bez względu na to czy był to skład herbacianych ziół czy może palące się na zielono pierwiastki na tacy. „Intelektualna zjeżdżalnia” jak określił to połączenie nauki z rozrywką Maciej Jędrzejczak, której niestety ciągle brakuje w polskich szkołach.

Warto dodać, że było to pierwsze i na pewno udane działanie nowego Zarządu Osiedla Tysiąclecie, który podobnie jak inne organizacje też może kreować wartościowe działania edukacyjno-kulturalne na rzecz swej społeczności. Czekamy na więcej!

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak