Z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!
Z Katarzyną Wilczkowską – kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o pandemii, powrocie do działań i spotkań z odbiorcami na żywo, najbliższych planach, ekologicznych inspiracjach, bibliotecznym zespole i księgozbiorze – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak.
Kamila Kasprzak-Bartkowiak: Czy dziś potrafisz już ocenić, jakim doświadczeniem była dla biblioteki trwająca jeszcze pandemia?
Katarzyna Wilczkowska: Myślę, że to było trudne doświadczenie dla wszystkich. Trzeba było na nowo wpasować się w otaczającą rzeczywistość, a z naszej perspektywy zastanowić się nad pytaniem, co w tym czasie możemy dać czytelnikowi.
KKB: Co okazało się najtrudniejsze?
KW: Najtrudniejszy był brak kontaktu z drugim człowiekiem. Jego namiastką były zajęcia zdalne, które według mnie nigdy nie zastąpią tradycyjnych spotkań. Jednak dzięki temu, że w internecie tak dużo się działo, pojawiła się możliwość skorzystania z różnych ciekawych szkoleń, warsztatów i wykładów online, co było dosyć pozytywnym zaskoczeniem. Nie zmienia to faktu, że z utęsknieniem czekałam na pierwsze konferencje, czy warsztaty stacjonarne.
KKB: Co proponowała czytelnikom biblioteka w tym trudnym czasie?
KW: Nasza biblioteka była zamknięta dla czytelników przez miesiąc. Starałyśmy się wtedy być bardziej aktywne w mediach społecznościowych, niż zazwyczaj. Wykorzystałyśmy ten czas na szkolenia z aplikacji i programów, dzięki którym w atrakcyjny sposób mogłyśmy zaprezentować zbiory i ofertę biblioteki.
Współpracując z nauczycielami, podrzucałyśmy pomysły na zajęcia z najmłodszymi, nagrywałyśmy filmiki z fragmentami książek i artykułów, czy prowadziłyśmy zajęcia online, włączając się w akcje ogólnopolskie, jak na przykład Dzień Bezpiecznego Internetu i 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.
Naszymi czytelnikami są również studenci i to przede wszystkim dla nich uruchomiłyśmy usługę „Skan na życzenie”.
Chcąc uaktywnić i sprawić trochę radości wszystkim obserwującym nasz profil na Facebooku i Instagramie wrzucałyśmy tam różne zabawy czy quizy. Według mnie najważniejszym elementem każdej biblioteki jest czytelnik. Kiedy tylko obostrzenia zostały zniesione z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!
KKB: Wasza oferta edukacyjna to przyjęta strategia działania?
KW: Tak, mamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Częściowo realizujemy ją same, a częściowo we współpracy z innymi. Uważam, że partnerstwo i wzajemne wsparcie jest istotą lokalnego działania. Połączone siły zawsze dają większe możliwości realizacji postawionych celów.
Dlatego bardzo się cieszę, że zawsze mogę liczyć na Miejski Ośrodek Kultury oraz na pozostałych partnerów czyli Centrum Aktywności Społecznej Largo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie.
Fot. Dawid Stube