Skip to main content

Wrangler- A Situation Suza Muza Laperuza II.

Wrangler- A Situation Suza Muza Laperuza II.

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Suza Muza Laperuza – pożyczamy z piosenki Hanki Wójciak, choć źródłowo to ulubione zaklęcie babci Jeremiego Przybory. Będziemy w tym cyklu zapowiedzi zaklinać płytę, której premiera w nadchodzącym tygodniu. Pisanie dziś o polskich premierach płyt ze świata, w niczym nie przypomina tego czym takie opisy były choćby 30 lat temu. Płyta dawno dostępna na platformach typu Spotify.


Ponownie Mixer.
Wrangler – A Situation. Polska premiera 17. 07. 2020


Wrangler, to nie tylko kultowe spodnie, które dzisiejsi dziadkowie za młodu ścierali cegłówkami, by nikt nie miał wątpliwości, że nie polska Odra. Brzmieniowe restaurowanie analogowego sprzętu to w żargonie muzyków z UK, także Wrangler. Trudno więc dziwić się, że zespół, którego płytę właśnie zaklinamy przyjął właśnie taką nazwę.


Podstawa to choć nie lubimy słowa – projekt, to jest kolaboracja mistrzowska. Nie jest to prosta wypadkowa dokonań The Maths (Ben „Benge” Edwards), Tuung (Phil „Phil” Winter) i Cabaret Voltaire (Stephen „Mal” Mallinder). Tutaj panowie pozostają w przestrzeni post punka czy future music, jest też sporo techno, synth popu. Industrialna estetyka, którą wprowadzał do muzyki post rockowej między innymi Malinder z CV jest tu nieco zdelikatniona, paradoksalnie jednak nie pozbawia to jej siły. Wypadkowa trzech mistrzów to przede wszystkim muzyczna konserwacja dźwiękowych zabytków, urządzeń analogowych, których wielu muzyków pozbywało sie w pewnym momencie nagminnie. Oni nie przeszli obok tego obojętnie. Ideą formacji Wrangler jest wykorzystanie uratowanej technologii z przeszłości, odziedziczonej po tych, którzy parę lat wcześniej pozbyli się jej, zastępując stary ekwipunek cyfrowym – lśniącym świeżością, zachęcającym swoim małym, wygodnymi rozmiarem. Dla muzyków Wrangler fakt, że starego sprzętu nie da się tak po prostu włączyć i od razu oczekiwać, że wykona to, czego się od niego zażąda, był wystarczającą inspiracją do podjęcia wyzwania. Trzej faceci z Wrangler przyjęli założenie, cyfrowość jest jak proces klonowania, a analogowość jest procesem unikalnej reprezentacji, w której żadna rzecz nie może być powtórzona jeden do jeden. Wrangler pokazuje fizyczny – namacalny aspekt tworzenia muzyki elektronicznej, dla tych muzyków potrzebna jest fizyczna obecność instrumentu. Ktoś napisał Wrangler – to retrofuturyzm.https://www.youtube.com/embed/GK6L7nhq-eM?rel=0&fs=1&wmode=transparent
A Situation to dopiero 3 album, super trio, które gra z sobą już blisko 10 lat. Dobra – przywołująca wiele skojarzeń płyta to 10 utworów, z jednej strony niezwykle spójnych z drugiej nieco odległych i różnorodnych. Od “kraftwerkowego” w brzmieniach How To Start A Revolution po minimalistyczny Anarchy of Sound.


Premiera polska 17. 07. 2020
wydawca Norman Records
track lista
1. Anthropocene
2. How To Start A Revolution
3. Machines Designed (To Eat You Up)
4. Mess
5. Knowledge Deficit
6. Rhizomatic
7. Anarchy Of Sound
8. Slide
9. A Situation
10. White Noise

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk