Skip to main content

wystawa w MPPP

Wolin w Gnieźnie

 |  Basia Kęsowska  | 

„Wolin Słowian czy Wikingów?” to nowo otwarta wystawa czasowa opowiadająca o jednym z najsłynniejszych „miast” wczesnośredniowiecznej Europy i losach jego mieszkańców. Jako pierwsi w oprowadzaniu kuratorskim uczestniczyli gnieźnieńscy przewodnicy i członkowie Klubu Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego. Choć na wystawie przeważają artefakty niewielkich rozmiarów, kuratorzy przygotowali świetną oprawę wizualną na planszach.

Ekspozycja prezentuje zabytki pochodzące z wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na wyspie. Przedstawia m.in. drewniany dysk służący jako kompas lub przyrząd do wyrobu garnków, bursztynową zawieszkę w kształcie młota Thora, żelazne noże, klucze, pozłacaną figurkę konika z brązu, czy naczynie typu Bobzin.

Oprócz wyszczególnionych eksponatów, świadczących o wielkości i dużym znaczeniu nadbałtyckiego Wolina, wystawa wtajemnicza w legendy o zatopiony mieście Wineta oraz potężnej twierdzy Jómsborg. Głównym celem ekspozycji jest odpowiedzenie na pytanie: czy Wolin był miastem słowiańskim czy skandynawskim.

Wystawa czynna jest do 27 lipca 2022 r.

opr. Basia Kęsowska

Basia Kęsowska
Basia Kęsowska