Skip to main content

Wspomnienie

Wojciech „Wojtas” Krawczyk 1970-2021 – wspomnienie

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Dokładnie 20 marca bieżącego roku do punkowego światka doszła smutna wiadomość o śmierci założyciela i wokalisty zespołu Homomilitia Wojciecha „Wojtasa” Krawczyka (ur. 1970). Informacje o jego śmierci podali wieloletni koledzy z zespołu. Krawczyk zmarł na COVID-19.

Założony w 1991 roku w Łodzi zespół Homomilitia był niewątpliwie jednym z najciekawszych zjawisk sceny crust punk/anarcho punk i hardcore punk lat 90. W warstwie tekstowej zespół skupiał się na tematyce nietolerancji oraz niszczenia środowiska naturalnego. Kapela jako pierwsza na polskiej scenie poruszyła temat homofobii. Wojtas otwarcie mówił o swojej homoseksualnej orientacji i w swoich tekstach jawnie sprzeciwiał się homofobii i seksizmowi.

W 1996 roku nakładem niezależnego wydawnictwa Nikt Nic Nie Wie, specjalizującego się w muzyce hardcore punk, zespół wydal płytę „Moje ciało, mój wybór’’. Natomiast rok wcześniej zespół wypuścił split EP z hiszpańskim zespołem crust punk Forca Macabra „Anti Multinationals”.

W późniejszym okresie Wojtas zaistniał na rodzimej scenie techno, gdzie jako DJ grał sety w klubach na terenie całej Polski.

Tekst: Andrzej Edward Krasa
Fot. Archiwum Homomilitia i W. Krawczyk

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak