Skip to main content

Stypendium kulturalne im. Sławomira Kuczkowskiego

Tym razem wsparcie dla pasjonatki tańca!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Znamy już laureatkę stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego odebrała je 15 października Klaudia Strzelczyk, która otrzyma kwotę 2500 złotych na realizację dwóch spektakli tanecznych dla dzieci, które w 2022 roku wystawione zostaną na deskach gnieźnieńskiego teatru.

O stypendium ubiegały się trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i mające różne pomysły na działania kulturalne w naszym mieście. Komisja w składzie: Marta Pacak, Sylwia Przybylska, Piotr Wiśniewski, Artur Kuczma, Anna Farman, Jarosław Mikołajczyk (wiceprzewodniczący) i Wiktor Koliński (przewodniczący) musiała podjąć niełatwą decyzję, gdyż każdy wniosek był wart rozpatrzenia. Ostatecznie, Komisja zarekomendowała przyznanie stypendiów wspomnianej artystce, do czego przychylił się Prezydent Tomasz Budasz.

Klaudia Strzelczyk to pedagog tańca klasycznego, współczesnego, jazzu i akrobatyki. Od lat prowadzi w Gnieźnie Szkołę Tańca i Baletu La Pas propagując taniec jako aktywność rozwijającą ciało i ducha. Dzięki jej działaniom setki młodych osób miały już szansę poznać niezwykły świat tańca, a prowadzone przez nią zajęcia odznaczały się wysokim poziomem artystycznym. Warto podkreślić, że uczniowie szkoły wystawiają spektakle cieszące się uznaniem zarówno publiczności, jak i doceniane są przez znawców. Pani Klaudia jest także laureatką licznych nagród tanecznych, uczestniczką konferencji naukowych poświęconych tańcu oraz autorką artykułów naukowych związanych z tym tematem. To także stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Fundacji Balet dla wybitnych młodych tancerzy w Polsce.

Projekt Pani Klaudii pod nazwą „D€PENDENTI@” zakłada stworzenie tylko i wyłącznie przez dzieci dwóch spektakli tanecznych w 2022 roku. Uczniowie w wieku 10-15 lat wybiorą muzykę, zaprojektują kostiumy i ułożą choreografię. Spektakle zostaną zaprezentowane na scenie Teatru im. A. Fredry.

Spektakl pozwoli młodym ludziom zmierzyć się z trudnymi problemami współczesności przybliżając im pojęcia uzależnienia od mediów społecznościowych, pracoholizmu czy problemu z odwagą twórczą. Przed wszystkim ma jednak zaowocować prezentacją dzieła zrodzonego w kreatywnej, niezależnej, wspólnej przestrzeni. Każda odsłona spektaklu w zależności od możliwości technicznych i obostrzeń sanitarnych zaprezentowana zostanie publiczności w liczbie od 250 do 500 osób. Planowane jest także tournée spektaklu po innych miejscowościach naszego regionu.

Warto przypomnieć, że stypendium nosi imię Sławomira Kuczkowskiego – jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury niezależnej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” oraz Teatru Poezji Poetów Różnych. Zajmował się reżyserią, był animatorem kultury oraz autorem audycji literackich w lokalnych rozgłośniach radiowych. Ważnym obszarem jego twórczości była także poezja – za tom „Piętno” został uhonorowany pośmiertnie Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Był także członkiem-założycielem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna oraz długoletnim pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury.

Fot. i informacja ze strony Urzędu Miasta gniezno.eu

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak