Skip to main content

Felieton dla pamięci

Terry Hall – wspomnienie

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

W dniu 18 grudnia 2022 roku w wieku 63 lat zmarł legendarny angielski wokalista i frontman kultowego zespołu The Specials – Terry Hall.

Terry Hall, a właściwie Terrence Edward Hall urodził się 19 marca 1959r. w Coventry. Pierwsze kroki, będąc pod wpływem zespołu The Clash stawiał w 1977r. w punkowej kapeli Squad. Następnie dołączył do The Coventry Automatics, który wkrótce zmienił nazwę na The Specials. Zespół The Specials obok takich wykonawców jak The Seleecter, the Beat, Bad Manners, Madness czy The Bodysnatchers był jednym z najważniejszych angielskich zespołów drugiej fali ska, ery Two Tone. Warto wiedzieć, że Two Tone była wytwórnią płytową założoną przez klawiszowca zespołu The Specials – Jerry’ego Dammersa. Określano też w ten sposób styl muzyczny reprezentowany przez wyżej wymienionych wykonawców. Wytwórnia działała w latach 1979-1986.

Natomiast z The Specials Terry Hall nagrał dwa istotne albumy: „Specials” (1979), z którego pochodzi m.in. cover kultowego utworu ska/rocksteady „A Message To You Rudy” jamajskiego wykonawcy Danny’ego Livingstone’a z 1967 roku, który nawiązuje do osławionej jamajskiej subkultury Rude Boys. Warto też dodać, że w wersji The Specials wziął udział znany jamajski puzonista Rico Rodriguez, a nagranie wyprodukował angielski muzyk nowofalowy Elvis Costello. Drugi album The Specials „More Specials” wydany w 1980 roku zawierał również elementy muzyki postpunkowej oraz northern soul.

Co ważne, image oraz wygląd sceniczny muzyków The Specials nawiązywał do subkultur Mods oraz Rude Boys z lat 60., a sam zespół zaangażowany był również w ruch polityczny i kulturalny Rock Against Racism (Rock Przeciwko Rasizmowi). Ważnym elementem ich symboliki stała się czarno-biała szachownica oznaczająca harmonię rasową. Jednak Hall i koledzy walczyli nie tylko z segregacją rasową, ale też bronili praw robotników w dobie rządów Margaret Thatcher i Partii Konserwatywnej.

W 1981 roku ukazał się istotny singiel „Ghost Town”. Utwór „Ghost Town” w warstwie tekstowej poruszał temat przemocy na ulicach wielkich miast, bezrobocia czy zamykanych fabryk. Było to istotne, gdyż właśnie w 1981 roku przez ulice angielskich miast przetoczyła się fala zamieszek oraz doszło do walk z policją. Natomiast w 1984 roku ukazał się album „In the studio”, z którego pochodził międzynarodowy hit „(Free) Nelson Mandela”. W późniejszym okresie Terry Hall wraz z dawnymi członkami The Specials założył pop rockowo/nowofalowy zespół Fun Boy Three, z którym wydał dwa albumy oraz m.in. singiel „Ain’t what You Do” (1982) wraz z popularnym w latach 80. żeńskim popowym trio Bananarama.

Ponadto Hall występował w grupach The Colourfield, Terry, Blair, Anouchka czy Vegas (duet wraz z Dave’em Stewardem z Eurythmics). Współpracował też z takimi wykonawcami jak: Sinead O’ Connor, Tricky, Gorillaz, Damon Albarn z grupy Blur, dubową grupą Dub Pistols czy Junkie XL.
Terry Hall zmarł po zdiagnozowanej chorobie trzustki w wieku 63 lat.

Andrzej Edward Krasa

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak