Skip to main content

Zaproszenie do Teatru

Teatr Fredry – repertuar na luty, w tym premiera!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Jako, że zaczął się kolejny miesiąc, to znów zapraszamy do Teatru im. Aleksandra Fredry, który przygotował interesujący repertuar także na ten miesiąc. Po pierwszych spektaklach „Lalki” Bolesława Prusa w reżyserii Radosława Rychcika, pora na kolejne atrakcje.

Poniżej, podobnie jak w poprzednim miesiącu, publikujemy aktualną rozpiskę przedstawień oraz około teatralnych warsztatów. Uwaga! Z powodu pandemicznych obostrzeń, o szczegóły dotyczące spektakli, warsztatów czy bilety najlepiej pytać pod numerem telefonu 61 426 16 15.

Tymczasem poniżej zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Teatru, podajemy również u nas zapowiedź nadchodzącej premiery, czyli sztuki „Mrowisko: z życia dobrej służącej”, którą będzie można oglądać na deskach gnieźnieńskiej sceny od 26 lutego:

Słynny duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin powraca do Teatru Fredry, by w kolejnej premierze jeszcze raz zająć się tematyką kobiecą. Tym razem tematem spektaklu będzie problem podległości kobiet, wyznaczania im ról w społeczeństwie.

O czym myśli służąca przy froterowaniu parkietów? O czym marzy w wieczór przed wychodnym? Czego oczekuje od pracodawców? Jak uczy się przywiązania do zupełnie obcej rodziny, z którą nieraz spędza całe lata?

Świat widziany z punktu widzenia służących jest niemal nieobecny w polskiej literaturze. Nawet jeśli panny służące gdzieniegdzie niemo przemykają przez karty powieści, to głównie jako tło lub pretekst do ukazania ważniejszych spraw głównych bohaterów. Służące są najczęściej bezimienne, bez charakterystyki, bez przeszłości, bez historii do opowiedzenia. To ręce do rozpalania w piecach, przynoszenia węgla, prania bielizny, polerowania obuwia. Z anonimowości może je wyciągnąć tylko opis znanego pracodawcy, albo notka z policyjnych kronik. Z imienia i nazwiska pojawiały się najczęściej wtedy, kiedy popełniły samobójstwo lub przestępstwo.

„Mrowisko: z życia dobrej służącej”

PREMIERA: 26 lutego 2022 r.

Reżyseria:

Wiktor Rubin

Dramaturgia:

Jolanta Janiczak

Scenografia :

Wiktor Rubin, Łukasz Surowiec

Kostiumy:

Marta Szypulska

Muzyka:

Krzysztof Kaliski

Światła:

Jacqueline Sobiszewski

Video:

Dominik Stanisławski

Asystentka reżysera i scenografa:

Monika Winiarska

Asystentka kostiumografki:

Anastasia Jęchorek

OBSADA:

Kamila Banasiak

Pola Dębkowska

Wojciech Kalinowski

Michał Karczewski

Martyna Rozwadowska

Karolina Staniec (gościnnie)

Joanna Żurawska

Inspicjent:

Jolanta Skawina

Fot. Dawid Stube

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak