Skip to main content

JazZamek

Takeshi Asai na Zamku

 |  admin  | 

Tradycyjny, lecz nowoczesny; liryczny, – a zarazem dramatyczny, kompozytor i pianista jazzowy, silnie związany także z muzyką klasyczną – Takeshi Asai – od dziesięcioleci jest wyjątkowym głosem nowojorskiej sceny jazzowej.

Pochodzący z Japonii muzyk i kompozytor, pedagog, reżyser dźwięku we własnym DTC Studio w Nowym Jorku oraz producent, pierwsze lekcje na fortepianie zaczął pobierać w wieku 6 lat, natomiast prawdziwa fascynacja muzyką (i zarazem: niezwykły talent zwany słuchem relatywnym) narodziła się w kilkuletnim pianiście za sprawą utworu „Let It Be” The Beatles. W wieku 13 lat Takeshi został gitarzystą w zespole grającym covery Beatlesów, natomiast fortepian jazzowy i improwizacja stały się jego pasją, gdy w wieku 16 lat wysłuchał podarowanej mu przez nauczyciela matematyki kasety z nagraniem „Köln Concert” Keitha Jarreta.Już wtedy artysta odczuwał ogromną fascynację muzyką barokową. Miłość młodego jazzowego pianisty do muzyki J.S. Bacha, trwającą w najlepsze do dziś, Takeshi tłumaczy uderzająco podobną strukturą jazzu oraz kompozycji Bacha, jego improwizacjami oraz analogią pomiędzy basem cyfrowanym w muzyce Baroku a zmianami akordów w jazzie.

Wśród ukochanych utworów wylicza: „Koncert włoski”, „Partita”, „Suita angielska”, „Suita francuska”, „Wariacje Goldbergowskie„ oraz ”WTC”.Takeshi ukończył Uniwersytet Doshisha w Japonii, skąd – w ramach wymiany międzynarodowej – trafił na prestiżowy Uniwersytet Stanford. Zakochany w pięknie Ameryki lat 80-tych, podjął również (oraz ukończył z wyróżnieniem!) studia na słynnym Berklee College of Music, gdzie studiował pod okiem mistrza fortepianu klasycznego, Eda Bednera. Tam poznał mnóstwo świetnych muzyków, z którymi nagrywał płyty oraz koncertował podczas tras międzynarodowych. Na swoim koncie ma również studia na Harvardzie oraz programowanie komputerowe na State University of New York w Purchase.Po ukończeniu studiów uznany kompozytor i wyjątkowy pianista, swoją karierę zawodową związał z branżą IT, pracując np. dla IBM, muzykę czyniąc swoją pasją. Na podjęcie kariery zawodowego muzyka zdecydował się dopiero w wieku 40 lat, w czym pomogły mu lekcje gry na fortepianie klasycznym, które pobierał u dawnego ucznia Franza Liszta.Artysta, uznawany przez międzynarodowych krytyków i publiczność za wyjątkowego, wszechstronnego pianistę-wirtuoza o zjawiskowej technice gry, występuje w licznych klubach jazzowych, na scenach Nowego Jorku, Pensylwanii, Bostonu, New Hamphire, Waszyngtonu, Wisconsin i Chicago czy Kalifornii. Odbył też wiele tras koncertowych, występując we Francji, Londynie, Australii, Egipcie, Japonii, Korei Południowej i na Filipinach. Zajmuje się również muzyką filmową i teatralną (w tym – Broadway’owskie produkcje), co znajduje odbicie w jego barwnym, głęboko ilustracyjnym podejściu do muzyki. Jego kompozycje to także hołd dla potęgi i piękna muzyki klasycznej z fantastyczną poezją wplecioną między nuty. Obdarzony przez naturę słuchem relatywnym, Takeshi odbiera muzykę nie poprzez pryzmat gatunku, a piękna harmonii i zmian akordów.Pianista jest znakomitym pedagogiem (Partner Edukacyjny Steinway& Sons) oraz inżynierem dźwięku. Od lat prowadzi profesjonalne studio w Nowym Jorku. Rok 2021 zakończył nagraniami do swojej 11 już autorskiej płyty, tym razem – nagranej w konwencji jazzowego tria fortepianowego ze swoim nowojorskim triem.

Obecnie pracuje nad kolejnym albumem „Solo Vol. III„, z którego kompozycje usłyszymy już na koncercie w ramach cyklu JazZamek, a który zostanie nagrany w Nowym Jorku po poworcie z Polski.
Strona internetowa artysty: http://takeshiasai.com___

Już 6 listopada o 19.00 w C.K. Zamek

Autodeskrypcja fodografii

Kolorowa fotografia siwowłosego mężczyzny w czapce i okularach. Ma na sobie wzorzystą koszulę, siedzi przy czarnym fortepianie, na którym opiera lewą rękę. Z uśmiechem patrzy w obiektyw. 

opr J.M

admin
admin