Suza Muza Laperuza. (part one) Nihiloxica- Kaloli

Suza Muza Laperuza. (part one) Nihiloxica- Kaloli

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Suza Muza Laperuza – pożyczam z piosenki Hanki Wójciak, choć tak źródłowo przecież to ulubione zaklecie babci Jeremiego Przybory. My też będziemy w tym cyklu krótkich zajawek zaklinać płytę, której premiera w nadchodzącym tygodniu.

Tym razem Mixer o płycie Kaloli kolektywu afro-techno Nihiloxica. 

Premiera polska 10.07.2020

Połączenie ugandyjskich tradycyjnych rytmów tanecznych bęnów z Nilotika Cultural Ensemble z elektroniką techno i tym co daje muzyka nazywana kiedyś muzyką techniczną i możliwościami syntezatorów analogowych – to właśnie jest Nihiloxica. Uganda i jej motoryka połączone z brytyjskim PQ i robotą Spooky – J. Kaloli oficjalnie jest pierwszym albumem długo grajacym Nihiloxica. Pierwesze nagrania na taśmach Nyege Nyege nie schodziły jeszcze tak głęboko w tradycję tanecznych rytmów Ugandy. To dopiero koncertowe nagrania wydane jako Biiri przniosły coś co można nazwać głębokim Buganda Techno. https://www.youtube.com/embed/FbN_0sZUdTM?rel=0&fs=1&wmode=transparent

Kaloli motorycznie cały czas Uganda połaczona z elektroniką, to wciąż dwie tradycje taneczne zespolone jedną energetyczna ścianą rytmów. Mamy tu jednak więcej ciemnej strony. Kaloli to album z niesamowicie mrocznym a jednak tanecznym materiałem. Wymowna okładka płyty, także daje pewną odpowiedź na to dlaczego nie ma tu „hura optymizmu”, a mamy pewne naleciałości synth popu i wbrew temu, że jest to niewątpliwie muzyka na parkiet, to taniec tysuke parkiet nieco nihilistycznie i wsobnie przywodzi na myśl jakis New Ritual. 

– Nihiloxica to projekt żywy, który wykorzystuje pełną moc starożytnej bugandańskiej tradycji gry na perkusji w Ugandzie i opiera ją na współczesnym parkiecie tanecznym. Filtrując poprzez ciemną, ponurą wrażliwość techno. Przejeta przez Nyege Tapes to jedna z najbardziej udanych do tej pory współpracy wytwórni. Nihiloxica pokazuje ciagłą rozmowę między dwiema kulturami. Ten niepokojący neurotyczny album może przyciać uwagę z całego świata, nie tylko tanecznego – ze strony projektu. 

Album to 11 gęstych rytmicznie kawałków bez popisów, Uganda tu po prostu płynie. Jeden z ciekawszych krążków afro-techno. 

Track Lista

1. Supuki
2. Tewali Sukali
3. 190819
4. Gunjula
5. Black Kaveera
6. 160819
7. Mukagaafeero
8. Busoga
9. Salongo
10. Bwola
11. 170819

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry