In the News
Opinion
Featured Topics


Fragment wywiadu z Kultury u Podstaw

Z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!

Z Katarzyną Wilczkowską – kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o pandemii, powrocie do działań i spotkań z odbiorcami na żywo, najbliższych planach, ekologicznych inspiracjach, bibliotecznym zespole i księgozbiorze – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak. …
Koncert Provinz Posen

Muzyczna „Prowincja równości”

Ten koncert to dowód, że pamięć o wielkopolskiej przeszłości można pielęgnować także przez różnorodność i wspólnotę dźwięków oraz połączenie tradycji z nowoczesnością, gdzie nie wartościuje się żadnego elementu.

Festiwal Historycznej Fundacji Przywracamy Pamięć

Pośmiertna maska cesarza Napoleona zawita do Gniezna prosto z Paryża!

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, otwarte zostaną aż trzy wystawy napoleońskie! O dwóch z nic…
100 metrów historii: Targowisko. Historia, wspomnienia, emocje

Cieślińscy, wieloryb i felga

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpoczął się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zaprosili pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu…
Michał Pilas wystąpił w CK eSTeDe. Przedruk gniezno.nasze miasto.pl

Deszcz nie przeszkodził “muzyce do lata”

Mimo burzliwej pogody mała grupa mieszkańców przybyła do centrum kultury “Scena to dziwna”, żeby posłuchać lokalnego muzyka Michała Pilasa. Michała Pilasa gnieźnianie mogą znać przede wszystkim z korytarzy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Muzyk dał się poznać szerszej publiczności poprzez …
Spotkanie autorskie

Cudowna i pożyteczna sztuka bez kitu

Po refleksyjnym, ale też pełnym polotu, humoru i ciepła spotkaniu z Radkiem Rakiem oraz stonowanej i wrażliwej, a do tego niepozbawionej mądrości i czułości wizycie Urszuli Zajączkowskiej, przyszła pora na wszechstronną i rozgadaną oraz równie inteligentną co poprzednicy Marię Strzelecką.

Fragment wywiadu z Kultury u Podstaw

Z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!

Z Katarzyną Wilczkowską – kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o pandemii, powrocie do działań i spotkań z odbiorcami na żywo, najbliższych planach, ekologicznych inspiracjach, bibliotecznym zespole i księgozbiorze – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak: Czy dziś potrafisz już ocenić, jakim doświadczeniem była dla biblioteki trwająca jeszcze pandemia?

Katarzyna Wilczkowska: Myślę, że to było trudne doświadczenie dla wszystkich. Trzeba było na nowo wpasować się w otaczającą rzeczywistość, a z naszej perspektywy zastanowić się nad pytaniem, co w tym czasie możemy dać czytelnikowi.

KKB: Co okazało się najtrudniejsze?

KW: Najtrudniejszy był brak kontaktu z drugim człowiekiem. Jego namiastką były zajęcia zdalne, które według mnie nigdy nie zastąpią tradycyjnych spotkań. Jednak dzięki temu, że w internecie tak dużo się działo, pojawiła się możliwość skorzystania z różnych ciekawych szkoleń, warsztatów i wykładów online, co było dosyć pozytywnym zaskoczeniem. Nie zmienia to faktu, że z utęsknieniem czekałam na pierwsze konferencje, czy warsztaty stacjonarne.

KKB: Co proponowała czytelnikom biblioteka w tym trudnym czasie?

KW: Nasza biblioteka była zamknięta dla czytelników przez miesiąc. Starałyśmy się wtedy być bardziej aktywne w mediach społecznościowych, niż zazwyczaj. Wykorzystałyśmy ten czas na szkolenia z aplikacji i programów, dzięki którym w atrakcyjny sposób mogłyśmy zaprezentować zbiory i ofertę biblioteki.

Współpracując z nauczycielami, podrzucałyśmy pomysły na zajęcia z najmłodszymi, nagrywałyśmy filmiki z fragmentami książek i artykułów, czy prowadziłyśmy zajęcia online, włączając się w akcje ogólnopolskie, jak na przykład Dzień Bezpiecznego Internetu i 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.
Naszymi czytelnikami są również studenci i to przede wszystkim dla nich uruchomiłyśmy usługę „Skan na życzenie”.

Chcąc uaktywnić i sprawić trochę radości wszystkim obserwującym nasz profil na Facebooku i Instagramie wrzucałyśmy tam różne zabawy czy quizy. Według mnie najważniejszym elementem każdej biblioteki jest czytelnik. Kiedy tylko obostrzenia zostały zniesione z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!

KKB: Wasza oferta edukacyjna to przyjęta strategia działania?

KW: Tak, mamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Częściowo realizujemy ją same, a częściowo we współpracy z innymi. Uważam, że partnerstwo i wzajemne wsparcie jest istotą lokalnego działania. Połączone siły zawsze dają większe możliwości realizacji postawionych celów.

Dlatego bardzo się cieszę, że zawsze mogę liczyć na Miejski Ośrodek Kultury oraz na pozostałych partnerów czyli Centrum Aktywności Społecznej Largo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie.

Fot. Dawid Stube

Cała rozmowa na portalu Kultura u Podstaw:

https://kulturaupodstaw.pl/z-radoscia-oglosilysmy-ze-wracamy-do-gry/

Koncert Provinz Posen

Muzyczna „Prowincja równości”

Ten koncert to dowód, że pamięć o wielkopolskiej przeszłości można pielęgnować także przez różnorodność i wspólnotę dźwięków oraz połączenie tradycji z nowoczesnością, gdzie nie wartościuje się żadnego elementu.

Festiwal Historycznej Fundacji Przywracamy Pamięć

Pośmiertna maska cesarza Napoleona zawita do Gniezna prosto z Paryża!

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, otwarte zostaną aż trzy wystawy napoleońskie! O dwóch z nich (wystawie Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” w Żarach i ekspozycji Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie) już informowaliśmy. Dzisiaj czas na trzecią równie ciekawą ekspozycję, która do Gniezna przyjedzie prosto z Paryża! Na ekspozycji tej zobaczymy m.in. pośmiertna maska cesarza Napoleona…
100 metrów historii: Targowisko. Historia, wspomnienia, emocje

Cieślińscy, wieloryb i felga

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpoczął się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zaprosili pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu na Targowisko. Tu też zatrzymali się najdłużej.

Kurator wystawy plenerowej “Przystanek: Targowisko” realizowanej także w ramach wspomnianego wyżej projektu, opowiedział nie tylko o samej ekspozycji. I o tym, że w średniowieczu handlowano opodal Kościoła Targowego znajdującego się na Przedmieściu Pyzdrskim. O przywileju targowania suknem w XIV i XV wieku…

Na przestrzeni dziejów Gniezna handel odbywał się w różnych miejscach, a place targowe wyznaczały rytm życia miasta. Tu przy wystawie podczas opowieści o najstarszym warsztacie zegarmistrzowskim rodziny Cieślińskich w opowieści włączył się również Zbigniew Cieśliński obecny właściciel założonego w 1939 roku przez jego ojca Antoniego roku warsztatu. – Ideą tych działań jest właśnie dopowiadanie historii przez mieszkańców. Obecność świadków zdarzeń pozwala niekiedy odnaleźć źródła – mówił Jarosław Mikołajczyk.

Muzealny Detektyw opowiadał czym były “dni dyszla” i dlaczego przez długie lata we wtorki i piątki plac pomiędzy obecnymi ulicami Warszawską, a Wawrzyńca wypełniał gwar. Uczestnicy spaceru żywo dzielili się wspomnieniami, często dodając swoje historie. To nie jedyne pytania na które barwną gwarą z gnieźnieńskich fyrtli odpowiadał lub szukał odpowiedzi Muzealny Detektyw. Jedyny w swoim rodzaju przewodnik zaprosił także uczestników do rozwikłania zagadki obecności wieloryba na Targowichu. To była jak się okazuje część ogromnego tur po Europie walenia Goliatha złowionego w 1954 roku w Norwegii. Podczas pośmiertnej podróży wieloryb odwiedził Gniezno. Było to w latach 60. XX wieku co potwierdzali naoczni świadkowie. Jarosław Mikołajczyk opowiadał, tez o kamienicy przy Placu Piłsudskiego 2. Tłumacząc elementy i porządek architektoniczny historyzmu XIX wiecznego. Zaproszony specjalnie handlarz zaoferował zwiedzającym przepis na uśmiech i receptę na szczęście, sprzedał też miłość do Gniezna zamkniętą w kolorowym piasku z brzucha wieloryba. Na koniec też prowadzący pokazał starą zabawę z felgą.

Przede wszystkim opowieść społecznościową nie była pozbawiona dat i faktów historycznych. Zwyczajowo też w ramach spaceru muzealnicy pokazali kilka zabytków. Można było zobaczyć powojenną wagę szalkową, której używał jeden ze znanych sadowników z Pyzdr Stanisław Kruszyński, który przez blisko 30 lat sprzedawał na tym targowisku jabłka i czereśnie. Pokazano także wagę, która oprócz podziałki kilowej wskazywała też funty, to waga z przełomu XIX i XX wieku ze składu Kascha przy ulicy Tumskiej 5.

materiał prasowy

zdj. M. Walkowiak

Spacer 100 metrów historii realizowany był z projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2021” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie Etno Polska 2021.

Michał Pilas wystąpił w CK eSTeDe. Przedruk gniezno.nasze miasto.pl

Deszcz nie przeszkodził “muzyce do lata”

Mimo burzliwej pogody mała grupa mieszkańców przybyła do centrum kultury “Scena to dziwna”, żeby posłuchać lokalnego muzyka Michała Pilasa.

Michała Pilasa gnieźnianie mogą znać przede wszystkim z korytarzy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Muzyk dał się poznać szerszej publiczności poprzez działalność w Przed Wschodem Słońca (PWS), zespole łączącym w sobie elementy ska, reggae i rocka. Pozytywne brzmienia grupy wybrzmiewały między innymi na jednej z edycji corocznych urodzin Bapu w klubie Młyn, ale także na Polibuda Open Air czy na scenie Pokojowej Wioski Kryszny podczas Przystanku Woodstock 2017.

W CK eSTeDe Michał Pilas zaprezentował się w kameralnej aranżacji z gitarą akustyczną. Na występ złożyły się przede wszystkim różnego rodzaju covery. Koncert zaczął się od piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, by niedługo później wyremontowaną salę centrum kultury wypełniły dźwięki kultowego Breakoutu i Miry Kubasińskiej. Michał Pilas nie stronił od mieszania klasyków z nowszymi piosenkami, dzięki czemu mieszkańcy usłyszeli zarówno Happysad jak i Tadeusza Woźniaka. Nie zabrakło także akcentów zagranicznych w postaci “Englishman In New York” Stinga, “Knockin’ On Heaven’s Door” Boba Dylana czy “Ja soldat” 5Nizza. Muzyk często zagadywał publiczność, rzucając żartami, a w niektórych utworach wplatając własne zwrotki odwołujące się do Gniezna. Grupa słuchaczy, choć niezbyt liczna, nie wypuściła artysty bez bisów.

W trakcie występu Michał Pilas zapowiedział także jeden z nadchodzących projektów – wraz z Muzeum Początków Państwa Polskiego powstaje album poświęcony pierwszym Piastom, na którym gościnnie pojawią się artyści, którzy na polskiej scenie rockowej noszą już znamiona legend.

Przedruk Gniezno Nasze Miasto

autorem tekstu i zdjęć jest: Mikołaj Stopczyński


Fragment wywiadu z Kultury u Podstaw

Z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!

Z Katarzyną Wilczkowską – kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o pandemii, powrocie do działań i spotkań z odbiorcami na żywo, najbliższych planach, ekologicznych inspiracjach, bibliotecznym zespole i księgozbiorze – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak. …
Koncert Provinz Posen

Muzyczna „Prowincja równości”

Ten koncert to dowód, że pamięć o wielkopolskiej przeszłości można pielęgnować także przez różnorodność i wspólnotę dźwięków oraz połączenie tradycji z nowoczesnością, gdzie nie wartościuje się żadnego elementu.
Festiwal Historycznej Fundacji Przywracamy Pamięć

Pośmiertna maska cesarza Napoleona zawita do Gniezna prosto z Paryża!

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, otwarte zostaną aż trzy wystawy napoleońskie! O dwóch z nic…
100 metrów historii: Targowisko. Historia, wspomnienia, emocje

Cieślińscy, wieloryb i felga

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpoczął się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zaprosili pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu…

Fragment wywiadu z Kultury u Podstaw

Z radością ogłosiłyśmy, że wracamy do gry!

Z Katarzyną Wilczkowską – kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o pandemii, powrocie do działań i spotkań z odbiorcami na żywo, najbliższych planach, ekologicznych inspiracjach, bibliotecznym zespole i księgozbiorze – rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak. …
Koncert Provinz Posen

Muzyczna „Prowincja równości”

Ten koncert to dowód, że pamięć o wielkopolskiej przeszłości można pielęgnować także przez różnorodność i wspólnotę dźwięków oraz połączenie tradycji z nowoczesnością, gdzie nie wartościuje się żadnego elementu.
Festiwal Historycznej Fundacji Przywracamy Pamięć

Pośmiertna maska cesarza Napoleona zawita do Gniezna prosto z Paryża!

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywać się będzie w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, otwarte zostaną aż trzy wystawy napoleońskie! O dwóch z nic…
100 metrów historii: Targowisko. Historia, wspomnienia, emocje

Cieślińscy, wieloryb i felga

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpoczął się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zaprosili pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu…

Most Popular


© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry