Skip to main content

JazZamek #39

Renaissance Gesualdo Gadt/Chojnacki/Gradziuk. Zmiana terminu

 |  admin  | 

Trudno nam dziś w czasie wojny w Ukrainie pisać o wydarzeniach kulturalnych w kraju. Jednak jeden z naszych przyjaciół Sasha Boole – muzyk z Ukrainy oprócz listy spraw, w których możemy pomóc, zwracał nam uwagę, że musimy żyć normalnie, bo kiedy skończy się wojna pomoc będzie też potrzebna. Więc jako Popcentrala robimy swoje choćby po to by Sasha miał gdzie grać. Dziś o wspaniałym wydarzeniu w Poznaniu w C.K. Zamek.

Już 6 marca o 19 w C.K. Zamek miał się odbyć koncert. „Renaissance Gesualdo” to kolejny program tria Gadt/Chojnacki/Gradziuk inspirowany muzyką XVI wieku. Poprzedni, wydany w 2017 roku album Renaissance, przyniósł zespołowi wiele koncertów, przychylność krytyki oraz publiczności, a Annie Gadt szczególne wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Niestety koncert został przełożony na maj. 22. 05. 2022 to nowa data koncertu.

„Renaissance Gesualdo” to program inspirowany i bezpośrednio nawiązujący do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci ekscentrycznej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest swobodną inspiracją kompozycjami Gesualdo. Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. Koncepcja muzyki granej przez trio zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.

Dla muzyków improwizujących wyzwaniem staje się odczytanie na nowo mocno określonych renesansowych kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat współczesnej harmonii i całkowitej swobody wypowiedzi. Muzyka Gesualdo w wykonaniu tria pełna jest kontrastów, onieśmiela delikatnością, szeptami i współbrzmieniami, by za chwilę burzyć subtelność dźwiękiem chropowatym, przeszywającym. To muzyka poruszająca, duszna, niekiedy zatrważająca i onieśmielająca, zabawna czuła, zmysłowa i dla wielu pewnie obrazoburcza, odpychająca i kontrowersyjna.

Spoiwem dla różnorodności jest filozofia muzyki oparta na trzech filarach:
odwaga / szczerość / spontaniczność.

Zbigniew Chojnacki – akordeon / elektronika
Krzysztof Gradziuk – perkusja i instrumenty różne
Anna Gadt – głos

Anna Gadt – Improwizująca wokalistka jazzowa, pianistka i kompozytorka. W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, na Łotwie, Litwie, Słowacji. Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających Jazz Struggle. W 2018 roku uzyskała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference. Obok własnego kwartetu jest pomysłodawczynią tria Renaissance. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem (festiwal Jazz Juniors), Liberty Ellmanem (Jazz Jamboree), Pawłem Mykietynem (opera Czarodziejska Góra”, „Wyliczanka na trzy głosy i dziewięć
instrumentów”). Oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie ze sztuki, literatury i życia. Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości.

Zbigniew Chojnacki – Akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku jest ułatwieniem w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi,, stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami m.in. Johnem Derekiem Bishopem (TORTUSA), Ramonem Pratsem, Yuhan Su, Joelle Leandre, Davidem Kollarem, Adamem Pierończykiem,
Krzysztofem Knittlem.

Krzysztof Gradziuk – Perkusista i pedagog jazzowy. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Hohschule für Musik und Theater w Lipsku. Członek tria RGG. Stały współpracownik czołówki polskiego jazzu, w tym Tomasza Stańki, koncertował m.in.: z Andy Sheppardem, Trevorem Wattsem, Evanem Parkerem. Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i melodyk. Przemawiającą przez niego artystyczną prawdę zasila jego wrodzony sceptycyzm oraz niechęć, z jaką podchodzi do wszelkich kompromisów.
Przed zakupem biletu prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi w CK Zamek regulaminami!
https://ckzamek.pl/podstrony/2-o-nas/#widget_18412

JazZamek – zainicjowany we wrześniu 2016 roku w CK Zamek cykl koncertów prezentujących jazz w najróżniejszych jego odsłonach. Co kilka tygodni poprzez JazZamek, pragniemy przybliżać widzom najnowsze dokonania zarówno polskich, jak i zagranicznych muzyków, którzy swobodnie i ze znakomitymi efektami przekraczają granice między jazzem, muzyką klasyczną, etniczną czy współczesną. W starannie dobranym programie JazZamku usłyszymy najbardziej kreatywnych artystów, zarówno tych o już ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym, jak i obiecujących debiutantów, w tym laureatów najważniejszych konkursów dla muzyków jazzowych.

materiał prasowy C.K. Zamek w Poznaniu

admin
admin