Skip to main content

Festiwal Filmowy Offeliada – podsumowanie

Przyznano nagrody 17. Offeliady!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Po pięciu niesamowitych dniach 17. Festiwalu Filmowego Offeliada, wypełnionego pokazami konkursowymi, specjalnymi oraz spotkaniami z ludźmi filmu nastąpił moment kulminacyjny: gala festiwalowa, na której wręczono nagrody.

10 listopada w Teatrze im. A. Fredry zebrali się filmowcy, publiczność, organizatorzy i jurorzy festiwalu, by wspólnie świętować finał wydarzenia. Galę uświetnił występ Gniezno String Quartet, który zaprezentował utwory entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy.
Przyznano sporą ilość nagród (poniżej wyniki), które odbierali uradowani filmowcy. Ci zaś, którzy nie mogli ze względu na bieżące obowiązki przybyć na Offeliadę, przysłali nagrania z podziękowaniami. Był też czas na wywiady i fotografie na ściance festiwalowej, no i oczywiście łzy radości.

Przypomnijmy, że jurorami tegorocznego festiwalu byli reżyserzy: Bartosz Kruhlik i Stanisław Mąderek, pisarka Magdalena Salik oraz aktorka Agnieszka Żulewska. Wśród wielu niezwykłych punktów programu całego wydarzenia warto bez wątpienia wspomnieć o filmie otwarcia: „Struktura kryształu” oraz spotkaniu z jego twórcą Krzysztofem Zanussim, a także projekcję “Wróbla”, a po niej rozmowę z aktorem Jackiem Borusińskim i reżyserem Tomaszem Gąssowskim.
Offeliada pokazała po raz kolejny, że rodzinna atmosfera wydarzenia może iść w parze z dobrą organizacją i sporą frekwencją, którą zapewnili nie tylko gnieźnianie i gnieźnianki, ale także twórcy i ludzie kultury z całej Polski.

Organizatorami Festiwalu byli: Stowarzyszenie Offeliada oraz Narodowe Centrum Kultury.
Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Stowarzyszenie Fantasmagoria, Fotostube, Ferment Kolektiv, Krytyka Polityczna Klub w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Modny Catering, Pub Dziupla, Restauracja i Hotel w Starej Kamienicy, Internat Medyka.
Sponsorzy: Kirchhoff Automotive Poland, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, BestPol i TexYear, Grupa Dar-Mat, Arwibud Żydowo, ZELKA sp z oo, Reken, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Browar Fortuna, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy, Instal oraz Terra.
Dofinansowanie: Miasto Gniezno, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody 17. Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie:

1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Agnieszka Żulewska, Magdalena Salik, Bartosz Kruhlik i Stanisław Mąderek przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (2000 złotych + statuetka) w kategorii:

fabuła dla filmu „Gorzko” w reżyserii Marcina Kluczykowskiego,

– dokument dla filmu „Echo” w reżyserii Emi Buchwald;

– animacja dla filmu „Zima” w reżyserii Tomasza Popakula oraz Kasumi Ozeki.

Wyróżnienia Jury Głównego dla:

– filmu „Wyrazy bliskoznaczne”, reż. Filip Rudnicki,

– filmu „Starsza Pani szuka”, reż. Maria Wider,

– filmu „Czyste niebo”, reż. Marcin Kundera,

– filmu „Brak”, reż. Paweł Prewęcki.

2. Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:

– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Marii Wider za film „Starsza Pani szuka”,

– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Artura Michalika za film „Wyrazy bliskoznaczne”,

– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Miłosza Kasiury za film „Starsza Pani szuka”

– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Sebastiana Królaka za film „Błogosławiona przez słońce”

– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Ewy Rodart za film „Two Shores”

– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: Karola Patriaka za film „Wyrazy bliskoznaczne”

– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Marii Wider za film „Starsza Pani szuka”

– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Pawła Prewęckiego za film „Brak”.

3. Jury główne przyznało Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego w wysokości 2000 zł dla obiecujących twórców filmowych dla Marcina Kundery za film „Czyste niebo”.

4. Jury Studenckie w składzie: Zuzanna Tanaś z Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Wiktoria Czaińska oraz Zuzanna Niewiadomska z Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego, Danuta Wiśniewska z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu: „Gorzko” w reżyserii Marcina Kluczykowskiego.

Wyróżnienia Jury Studenckiego:

– Filip Rudnicki za film „Rozpalona”

– Matt Subieta, Ewa Rodart za film „Two shores”.

5. Jury Młodego Widza w składzie: Tymoteusz Urbaniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Gabriela Basińska z II Liceum Ogólnokształcące, Julia Szajda z III Liceum Ogólnokształcące, Eliza Białas z Liceum TEB Edukacja, Jagoda Płuciennik z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Julia Stube z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu: „Gorzko” w reżyserii Marcina Kluczykowskiego.

Wyróżnienia Jury Młodego Widza:

– Amadeusz Adamus za film „Artykuł siódmy”

– Dominika Tkaczyk za film „Panie Profesorze!”.

6. Jury dziennikarzy w składzie: Mikołaj Stopczyński (Popcentrala.com) oraz Aleksander Karwowski („Przemiany na Szlaku Piastowskim”) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu: „Echo” w reżyserii Emi Buchwald.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

7. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Pilotka” w reżyserii Katarzyny Bojkowskiej.

8. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Panie Profesorze!” w reżyserii Dominiki Tkaczyk.

9. Nagroda Studia Fotostube braci Dawida i Waldka Stube, Członków Związku Polskich Artystów Fotografików dla Dariusza Gackowskiego, Jarosława Piskozuba i Remigiusza Zawadzkiego za najlepsze zdjęcia do filmu „Fabryka”.

10. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Two Shores” w reżyserii Matta Subieta oraz Ewy Rodart.

11. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Offeliada „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Starsza Pani Szuka” w reżyserii Marii Wider.

12. Nagroda Publiczności „Poloniusz” dla filmu „Panie Profesorze!” w reżyserii Dominiki Tkaczyk.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak