Skip to main content

#RóżowyPaździernik czyli amazonki i fotograf przeciw nowotworom

Profilaktyczne piękno

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Dobrze jeśli sztuka nie istnieje tylko „dla siebie”, lecz swą formą i treścią wspiera czasem ważny przekaz. Tak jak to stało się w tym miesiącu za sprawą niespodziewanej inicjatywy fotografa Sebastiana Ucińskiego i gnieźnieńskich amazonek.

Nie od dziś wiadomo, że październik to od lat Miesiąc Świadomości Raka Piersi i tak obchodzony jest na świecie dokładnie od 1985 roku, zaś 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Całe te obchody z kolei mają jeden cel – zwiększyć świadomość co do wiedzy na temat tego nowotworu dotykającego najczęściej kobiety oraz promować szeroko pojętą profilaktykę, zarówno pod postacią częstego samobadania i obserwacji piersi, jak i regularnych badań mammograficznych.

Jeśli chodzi o wiedzę i profilaktykę, to również od lat w grodzie Lecha dbają o to panie skupione w Gnieźnieńskim Stowarzyszeniu Amazonek. Na co dzień w formie informacyjnych spotkań czy warsztatów „z cyckiem” (fantomem piersi) w różnych miejscach, zaś w październiku był to najczęściej „różowy przemarsz” ulicami miasta. Jednak w tym roku z powodu trwającej jeszcze pandemii jak i niewystarczającego dofinansowania i wsparcia ze strony samorządów – tego ostatniego elementu niestety zabrakło. I kiedy już wydawało się, że ten stan rzeczy się nie zmieni, pojawił się on – artysta fotograf, czyli Sebastian Uciński. Zapoznany, a także przekonany przez m.in. charyzmatyczną prezeskę Stowarzyszenia Krystynę Lubińską-Palicką, postanowił wykonać portrety gnieźnianek oraz zarejestrować ich wypowiedzi o doświadczeniu choroby, wygranej walce i zachęcie do badań. To wszystko zaś dało fantastyczny efekt, gdzie światłoczułe obrazy poza swym artystycznym pięknem – przemówiły jednocześnie w ważnej sprawie.

Warto dodać, że to nie wszystko i oprócz wspomnianych portretów powstała też grupowa fotografia amazonek zebranych wieczorem pod Urzędem Miasta. Wszystkie miały na sobie różowe części odzieży, a budynek Urzędu też został podświetlony na różowo. Na pohybel nowotworom i przeszkodom! Z wypiętą dumnie piersią w tym jeszcze pandemicznym roku.

Fot. Sebastian Uciński

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak