Skip to main content

40-lecie Klubu Plastyka Amatora/przedruk MOK

Najstarsza sekcja w MOK-u

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Najdłużej działająca sekcja w Miejskim Ośrodku Kultury, skupiająca ludzi pełnych pasji do malarstwa obchodzi w tym roku Jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Miejski Ośrodek Kultury rusza z cyklem publikacji dzieł członków Klubu i tym samym rozpoczyna świętowanie rocznicy.

Zorganizowany w styczniu 1981r. Klub, swoją pierwszą wystawę otworzył 30 kwietnia. Instruktorem grupy był dr Marceli Derengowski, który tak przedstawiał początki działalności: Znaleźli się ludzie w naszym środowisku, którzy parali się od dawna amatorską twórczością plastyczną, ale w pojedynkę (…). MOK stworzył szansę rozwoju tej grupie zapaleńców. Traktują oni swe zainteresowania plastyczne jako naturalną potrzebę życia, dającą emocjonalne przeżycia i wzbogacającą ich własną osobowość.

Klub zrzesza osoby w różnym wieku. Wspólnym mianownikiem są jednakowe zainteresowania. Klub daje możliwość wymiany własnych doświadczeń, a także konfrontacji swojego dorobku na wystawach indywidualnych. W ciągu 40 lat skład grupy ulegał zmianie. Były osoby, które tylko przez jeden sezon uczestniczyły w zajęciach, inne odeszły z przyczyn rodzinnych, zawodowych, losowych.  Aktualnie do Klubu Plastyka Amatora należą 24 osoby, a wśród nich także te, które są w Klubie od początku. Aktualnie realizują swoją pasję pod okiem instruktora Kazimierza Muszyńskiego. Przed nim, instruktorami grupy byli odpowiednio Marceli Derengowski, Bronisław Michał Jacoszek, Renata Konopka.

W ramach zajęć plastycy rozwijają indywidualne zdolności w kierunku malarstwa i rysunku. Ćwiczenia obejmują techniki malarstwa olejnego, akrylu, akwareli oraz pasteli. Prace powstają w warunkach studyjnych jak i w plenerze. Wśród tematów obrazów dominuje pejzaż, martwa natura i portret.

Systematyczne ćwiczenia na cotygodniowych zajęciach z instruktorem, koleżeńska wymiana doświadczeń, samokształcenie /książki, albumy, filmy, wyjazdy do muzeów na wystawy/ i wrodzone uzdolnienia sprawiają, że poziom prac części uczestników dorównuje obrazom profesjonalistów. Gnieźnieńscy plastycy zyskują wiedzę, wzajemnie się inspirują i motywują do dalszej pracy. Są ludźmi utalentowanymi, ciekawymi świata, chętnymi do obcowania z kulturą. Pracownia i praca w grupie sprawia, że są otwarci na nowe projekty i podejmują kolejne twórcze wyzwania. Gnieźnieńscy plastycy są wysoko oceniani w konfrontacjach ogólnopolskich, otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Od 11 marca, co tydzień Miejski Ośrodek Kultury publikować będzie dzieła i sylwetki uczestników zajęć Klubu Plastyka. W ten sposób rozpoczyna świętowanie tak zacnego Jubileuszu. Ma to być jednak wyłącznie przedsmak przed plenerową wystawą, na którą z niecierpliwością czekają zarówno artyści, jak i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury.

materiał jest przedrukiem ze strony MOK w Gnieźnie

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk