Dziś w skrócie prezentujemy nasze subiektywne widzenie pierwszych pięciu osób zgłoszonych przez Was do tej totalnie lokalnej formy wyróżnień, jakim jest akcja: Mistrz Podwórka. Stypendium, które wręczymy jednemu z 18 kandydatów jesienią to tylko jeden z elementów kampanii podjętej przez Popcentralę.
Inicjatywę zaproponował Jarek Mixer Mikołajczyk z okazji swoich 55 urodzin i 10 rocznicy działania portalu. Początkowo mieliśmy wyróżnienia rozstrzygać w czerwcu, w związku jednak z tym, że chcielibyśmy gościć w części artystycznej przyjaciela z Ukrainy, przełożyliśmy wszystko na jesień. ufając, że bandyta Putin zakończy agresję na naszych sąsiadów. Jeśli by tak się nie stało postaramy się o przygotowanie koncertu online, który pokażemy tylko uczestnikom fety Mistrz Podwórka. Niebawem w kilku ważnych punktach miasta pojawią się plakaty z podobiznami wszystkich zgłoszonych przez Was kandydatów plus 2 twarze, które zgłoszą naczelni Popcentrali.
Sebastian Uciński: Ostatni czas w gnieźnieńskiej fotografii społeczno kulturalnej, pewnej reportażowej kronice życia Miasteczka należy bez wątpienia przede wszystkim do Sebastiana. O ile sam wiele uwagi poświęca fotografii przyrody i wysiadywaniu np. na rykowisku, fantastycznie – nie wprost, nie w sposób oczywisty zapisuje w swoich zdjęciach ducha współczesnego Gniezna. To co cechuje ten zapis to pełna życzliwość i brak nachalstwa. Praktycznie od wystawy „Moje miasto, mój dom, MY” z 2019 roku obserwujemy tę szczególną słabość do Miasteczka człowieka, który nie urodził się w Gnieźnie, a obecnie tworzy jego piękny portret. Jego zdjęcia często publikowane są w prasie fotograficznej.

Wiktor Koliński: Przede wszystkim szef Fantasmagorii, jeden z twórców najsilniejszego stowarzyszenia działającego na terenie Gniezna w kwestii kulturowej. Lider całego niezwykle aktywnego środowiska zwiazanego z Konwentem Fantastyki Fantasmagoria. Współtwórca wielu istotnych wydarzeń kulturalnych i społecznych w Gnieźnie. Rzeczowy, kompetentny i życzliwy. Jeden z redaktorów kultowego pisma Reaktor.

Aleksandra Klaś: przede wszystkim znana jako Miu. Wokalistka związana ze Skoy Label. Ma za sobą kilka występów i kilka singli prezentowanych na Youtube. Młoda artystka, mimo wszystko wyrazista. Porusza się w szeroko rozumianej muzyce alternatywnego popu. To początek jej drogi, jednak już mocno zaznaczyła swoją obecnośc na mapie kulturowej Gniezna.

Tymoteusz Mikołajczyk: Tim Curtis, pierwsze imprezy organizował jeszcze jako 14 latek – RAP JAM w eSTeDe. Dziś przede wszystkim związany z Kolektywem Fala, (prezes). Raper, animator, organizator. Ma na koncie między innymi współorganizacja i prowadzenie 3 edycji Fala Fesrt, wraz z Fala wystepował miedzy innymi w Poznaniu, Wrocławiu oraz podczas Dni Gniezna dla 5 tysięcy ludzi. Jeszcze z Zbijam Pięć Squad grał na Polish Hip Hop Festiwal w Płocku. Współtwórca Fala Mixtape Vol 1. Współtworzy grupę Malarze Ulotni, współpracuje z GTMA.

Sara Powaga: Skrzypaczka, wychowanka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wokalistka zespołu Terapia. Stypendystka Stypendium Kulturalnego Miasta Gniezna im. Sławka Kuczkowskiego. Współautorka koncertu “Muzyka kameralna na Wzgórzu Lecha” i wydanej z niego płyty. Grała w Hiszpanii, Rosji i wielu miejscach świata. Oprócz muzyki klasycznej i rocka, występuje też z powodzeniem u boku takich gwiazd jak: Justyna Steczkowska czy Igor Herbut.

To pierwszych 5 Mistrzów Podwórka – Ciag Dalszy Nastąpi