Skip to main content

Gniezno byłoby smutne bez nich

Mistrz Podwórka – tym razem „Czwórka”

 |  admin  | 

Zgłoszenia do Stypendium Popcentrali „Mistrz Podwórka – Gniezno byłoby smutne bez Ciebie 2021” już dawno za nami. Stypendium wręczymy w październiku. Prezentowaliśmy w skrócie już 10 zgłoszonych przez naszych czytelników. Tym razem “czwórka”. Kolejność prezentacji wynika jedynie z kolejności zgłoszeń. Plakaty z twarzami wszystkich kandydatów pojawią się 30 lipca zarówno w przestrzeni miejskiej jak w internecie. 

Krystian Klej – organista w parafii św. Michała Archanioła, kompozytor i stypendysta Stypendium Kulturalnego Miasta Gniezna im. Sławka Kuczkowskiego, współautor koncertu “Muzyka kameralna na Wzgórzu Lecha” i wydanej z tej okazji płyty pod tym samym tytułem. Dyrektor Letnich Prezentacji Organowych w katedrze gnieźnieńskiej. Jeden z ważniejszych animatorów muzyki organowej w Gnieźnie i Wielkopolsce. Niezwykle otwarty także na współczesne trendy w muzyce klasycznej.  

Krystian Klej podczas Letnich Prezentacji Organowych zdj. J. Mikołajczyk

Jakub Grzechowiak – w minionym roku wydał debiutancką płytę Division. Producent, kompozytor skoncentrowany na muzyce elektronicznej. Dał się poznać także jako wspierający produkcję El Wivi i innych gnieźnieńskich artystów. Działa także w duecie „Me and her” z Agatą Wesołowską. Jego nagrania prezentowano w kilku rozgłośniach radiowych. 

Trzeci od prawej Jakub Grzechowiak podczas Festiwalu w Cekcynie drugi z prawej śp. Jerzy Kapała redaktor audycji Czarnobiałe klawisza archiwum artysty.

Marta Karalus Kuszczak – animatorka kultury. Obecnie pracuje w Starym Ratuszu. Autorka kilku warsztatów, prowadzi je między innymi we współdziałaniu z Latarnią na Wenei. Jeden z najlepszych w Gnieźnie praktyków pracy z dziećmi i młodzieżą w działaniach na styku różnych aktywności plastycznych i muzealnych.  Znana także jako Konstancja Konewka.

Marta Karalus – Kuszczak zdj. Sebastian Uciński

Piotr Wiśniewski – obecnie dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Inicjator lub współtwórca większości gnieźnieńskich wydarzeń cyklicznych. Bez jego zmysłu i pomysłu nie byłoby: Offeliady, Pretekstów, Fyrtla a przede wszystkim Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Daleko wykracza swoim działaniem poza obowiązki zawodowe zarówno obecnie jako dyrektor BPMG jak wcześniej jako dyrektor Wydziału Kultury UM. Pojawienie się Wiśniewskiego w środowiska urzędniczym i kulturalnym zdecydowanie zbliżyło ‘zwaśnione” frakcje. 

Piotr Wiśniewski zdj. archiwum Fantasmagorii

pierwsza piątka https://popcentrala.com/mistrzowie-podworka/

druga piątka https://popcentrala.com/mistrz-podworka/

We wtorek 12.07 przedstawiamy ostatnich zgłoszonych. 

admin

admin
admin