Zgłoszenia do Stypendium Popcentrali „Mistrz Podwórka – Gniezno byłoby smutne bez Ciebie 2021” dawno za nami. Rzecz jasna mimo zgłoszeń nie dodaliśmy na listę ani naczelnej Kamili Kasprzak – Bartkowiak, ani też naczelnego Jarosława Mixera Mikołajczyka. Stypendium wręczymy w październiku. Prezentowaliśmy w skrócie już większość zgłoszonych przez naszych czytelników. Tym razem oprócz ostatnich na liście zgłoszeń czytelników również Ci, których na afisz wytypowaliśmy w redakcji. Kolejność prezentacji wynika jedynie z kolejności zgłoszeń. Plakaty z twarzami wszystkich kandydatów pojawią się jeszcze w wakacje, zarówno w przestrzeni miejskiej jak w Internecie.
Jakub Dzionek – Jeden z pomysłodawców Latarni na Wenei, członek Stowarzyszenia Ośla Ławka. Przez lata lider kolektywu Szajse Records. Współtwórca legendarnych festiwali: CanDID i Gamma Festival. Laureat Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna Królik 2014. Animator kultury, lider projektów, niezwykle aktywny w ostatnim czasie. ( Wpisujemy na listę Mistrzów Podwórka – jednak z racji na to, że jest jednym z twórców stypendium – nie ubiega się o nagrodę finansową)

Paweł Brylewski – basista zespołu Zagrali i Poszli i kilku innych projektów muzycznych. Zgłoszony przede wszystkim jako twórca, opiekun i mentor zespołu The Braders działającego w ŚDS Dom Anki. To właśnie w tym działaniu z dala od kamer i mikrofonów realizuje swoją misję, w niecodzienny sposób terapeutyzując uczestników Domu Anki.

Łukasz Kasperczyk – Gnieźnianin, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, które ukończył z dyplomem wystawiennictwa oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie zdobył dyplom w pracowni Komunikacji Wizualnej prof. Andrzeja Desperaka, a aneks w pracowni Litografii pod kierunkiem prof. Krystyny Szwajkowskiej. Malarstwem zajmuje się od wielu lat, inspirując się twórczością takich artystów jak wspomniany już Z. Beksiński czy Witkacy, S. Dali, H.R. Giger dzięki inspiracjom wypracował charakterystyczny sposób przetwarzania przedmiotów i rzeczywistości.

Alex Freiheit & Piotr Buratyński – Celowo zgłaszamy ich wspólnie, ale też nie jako duet SIKSA. Jako Alex i Piotra. Oboje mocno wpisani w animację kultury Gniezna, mówienie i pisanie o nim. Rozpoznawalni jako SIKSA. Ich działania to także sporo z inicjatyw Latarni na Wenei. Obecni w życiu kultury miasta, ale też bacznie obserwujący i wspierający wszelkich ciekawych młodych twórców. To Mistrzowie Podwórka, którzy w wielu dziedzinach są mistrzami daleko poza podwórkiem.


Dr Sylwia Szykowna – kulturoznawczyni, filolożka polska i adiunktka w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, a również zgodnie z prawdą i mniej oficjalnie – osoba, która jest swoistym pomostem pomiędzy edukacją, a kulturą w Gnieźnie. Teoretyczka i praktyczka jednocześnie, pobudzająca wśród swoich studentów pasję oraz zaszczepiająca niezbędne kompetencje. Mogła żyć i pracować głównie w Poznaniu. Zamiast tego tu i w tym roku koordynowała choćby międzypokoleniowy projekt będący dialogiem przeszłości z przyszłością pt. „Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś”.

Latarnia na Wenei – oczywiście stawiamy na ludzi. Nie na miejsca czy instytucje, na wielkim plakacie obok Mistrzów Podwórka znajdzie się jedno Mistrzowskie Podwórko. Najbardziej mistyczne kulturowo miejsce w Gnieźnie. Dziesiątki wspaniałych ludzi, artystów i odbiorców.

Redakcja