Gratka dla marynistów, miłośników malarstwa i modelarzy

Marynistyka – wystawa Adama Werki

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

W latach 60. i 70. XX. wieku miłośnicy morza zaczytywali się przede wszystkim „Miniaturami Morskimi” wydawnictwa Wydawnictwo Morskie w Gdyni. Wszystkie Miniatury Morskie miały wspaniałe okładki, które tworzył Adama Werka. Adam Werka, najwybitniejszy współczesny polski marynista, urodził się w 1917, w Dublanach koło Lwowa. Z rodzicami zamieszkał jednak w Bydgoszczy, gdzie zdał maturę w 1936 roku.

Prace Adama Werki zobaczymy w Gnieźnie w galerii Centrum Kultury eSTeDe. Będzie to nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli sztuki ale też dla tych, którzy fascynują się morzem i marynarką. 

Zafascynowany morzem, Werka myślał o zawodzie marynarza, niestety wada wzroku uniemożliwiła służbę. Po maturze odbył szkolenie wojskowe w Wołyńskiej Szkole Podchorążych Rezerwy w garnizonie Włodzimierz Wołyński, we wrześniu 1939 bił się w Bitwie nad Bzurą. 

Czas II Wojny to dla Adam Werki mieszkanie w Warszawie. Pracując fizycznie w piekarni i studiując na tajnych kompletach: malarstwo i grafikę. Po wojnie artysta podejmował się różnych prac w charakterze grafika i ilustratora. W 1958 roku na zamówienie redaktora Jerzego Micińskiego zaczął regularnie malować ilustracje do miesięcznika „Morze”. Równolegle projektował i malował obrazy na okładki wspomnianych „Miniatur Morskich”, ale także co warto wspomnieć „Małego Modelarza”, i kilku książek Jerzego Pertka „Wielkie dni małej floty.” Dopiero wydana w 1989 roku „Flota spod biało-czerwonej” Jana Piwowońskiego ilustrowana przez Adama Werkę, pokazała w pełni jego kunszt. 

Ten najwybitniejszy polski marynista, zmarł 16 grudnia 2000 roku, nigdy za życia nie doczekał się wystawy swoich obrazów. Dzięki Dyrekcji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, odbyła się pierwsza taka w 10 lat niemal od śmierci. Mieszkańcy Powiatu Gnieźnieńskiego, mają więc niebywała okazję już 19 listopada uczestniczyć w otwarciu wystawy prac Werki w C.K. eSTeDe o 18.00

opr. Jarosław Mikołajczyk

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry