Skip to main content

Spotkanie edukacyjne w PBP

Mangowa rozmowa o wartościach

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Dobry przewodnik to skarb, także w dziedzinie literatury, która tak jak wszystko może być dobra i poruszająca, ale też słaba i epatująca złymi przykładami życia, zachowania czy relacji. Dlatego tym bardziej miło było posłuchać pasjonatów, którzy poprowadzili przez świat mang i komiksów innych przewodników dla dzieci i młodzieży.

Mowa oczywiście o kameralnym, potrzebnym i ciekawym spotkaniu „Odczarować mangi, poznać komiksy”, które w połowie maja zorganizowały zgodnie z „edukacyjną misją” dziewczyny z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Co ważne, wydarzenie to przeznaczone było dla osób dorosłych, a w szczególności nauczycieli, pedagogów, wychowawców czy psychologów, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, a widząc, że młode pokolenie zaczyna interesować się tytułową literaturą, nie wiedzą czy jest ona odpowiednia do ich wieku i co mogliby im polecić.

Tymczasem widząc prelegentów, czyli Wiktora Kolińskiego i Liliannę Dorodzałę, można było być spokojnym zarówno o merytorykę jak i dobre oraz interesujące lektury. Ten pierwszy jest bowiem zastępcą dyrektora w Wydziale Promocji, Kultury i Turystyki w Urzędzie Miasta Gniezna, zaś po godzinach m.in. współzałożycielem Stowarzyszenia i Klubu Fantastyki Fantasmagoria oraz kolejną już dekadę wielkim miłośnikiem mang i kultury Japonii skąd pochodzą. Natomiast Lilianna Dorodzała to dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie, która „została zarażona” miłością do japońskich komiksów, a teraz dzielnie i z powodzeniem je promuje w swojej książnicy.

Czegóż więc mogli dowiedzieć się uczestnicy tego niecodziennego spotkania? Przede wszystkim zobaczyli, że mangi, tak jak wiele innych publikacji, także mają swoje kategorie wiekowe, których nie unieważniają „rysowane obrazki”, więc warto je mieć na uwadze. Czasem bowiem zdarza się, że pod niewinną ilustracją na okładce, kryją się treści niekoniecznie przeznaczone dla najmłodszych, bo obecnie to tacy czytelnicy sięgają w Polsce po mangi. Dalej, było też o dziełach przeznaczonych przeważnie dla dziewcząt lub chłopców, związanych z konkretną tematyką jak sport, zwierzęta czy roboty, które Japończycy uwielbiają, a nawet kreujących fantastyczne światy z długowieczną elfką Frieren na czele. Choć nie zabrakło również wspomnienia o mangach bardziej realistycznych, zahaczających o różne kwestie społeczne jak „Zapiski zielarki” autorstwa Natsu Hyūgi i Touko Shino, albo humorystycznych typu „Yakuza w fartuszku”, stworzonym przez Kōsuke Ōno. Zresztą, jak zauważyła Lilianna Dorodzała – dobra manga czy komiks może być ważną rozmową o wartościach.

Warto dodać, że opowieści o mangach i komiksach, jak i samych książek było oczywiście więcej, a o szczegóły najlepiej pytać dysponujących naprawdę imponującą wiedzą prelegentów. Pierwszego z nich można znaleźć choćby w soboty od godziny 11.00 na cotygodniowym spotkaniu Klubu Fantastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, drugą zaś na co dzień w czerniejewskiej bibliotece.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak