Skip to main content

Na tropie zbrodni w Mokranach

Mały morski Katyń. Audiobook z Gniezna

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Mariusz Borowiak jeden z najpoważniejszych narratorów polskiej historii morskiej, dziennikarz, publicysta, autor ponad 100 publikacji książkowych i broszur poświęconych przede wszystkim polskiej marynarce wojennej opublikował niezwykły audiobook. Na tropie zbrodni w Mokranach – to opowieść o zbrodni popełnionej na polskich oficerach i podoficerach Marynarki Wojennej pod koniec pierwszego miesiąca drugiej wojny światowej. 

Niezwykły projekt zrealizowali wspólnie Mariusz Borowiak – autor, Maciej Hązła – aktor Teatru Fredry i Sebastian Żurek realizator dźwięku i producent. Wydawcą audiobooka jest gnieźnieńskie Karneol Studio, prowadzone właśnie przez Żurka. 

Niezwykła, tragiczna historia, która rozegrała się w Mokranach została skazana na wieloletnie zapomnienie przez sowietów i polskie powojenne władze. Gnieźnieński tropiciel tajemnic historii marynarki wojennej Mariusz Borowiak poświęcił Mokranom blisko 15 lat badań i kwerend. Była to niewątpliwie niezwykle trudna praca, zwłaszcza, że Rosja do dziś twierdzi, że dokumentów tej zbrodni nie posiada. Zapomniana zbrodnia dotknęła oficerów i podoficerów Flotylli Pińskiej. Po ataku Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku żołnierze Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej, która na Polesiu bronili polsko-radzieckiej granicy, na rozkaz komandora Witolda Zajączkowskiego (dowódcy) zatapianie swoich jednostek, by nie dostały się w ręce Sowietów. Sami marynarze w ugrupowaniu pieszym mieli dołączyć do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Niestety dla części z nich marsz był ostatnim, a do celu nie doszli. Grupa pod dowództwem kapitana Bończaka szła w kierunku Brześcia. Po trzech dniach oddział Bończaka został otoczony przez wojska radzieckie opodal wsi Zabłocie nad jeziorem Tur. Otoczeni w zasadzce wezwani zostali przez sowietów do rzucenia broni. Po jednej z selekcji część wziętych do niewoli oddana została do dyspozycji nacjonalistów ukraińskich z OUN współdziałających z czerwonoarmistami z 2 Batalionu 32 Brygady Pancernej i 487 Pułku Strzelców 143 Dywizji Strzeleckiej. To OUN-owcy dokonali mordu na 18 polskich marynarzach oficerach i podoficerach. 

Bez spoilerowania.

Monitory rzeczne Flotylli Pińskiej zdj. autor nieznany licencja CC

Niezwykle ciekawa książka Mariusza Borowiaka na nie poruszany wcześniej w tak wnikliwy sposób temat Flotylli Pińskiej, napisana jest w dynamicznym języku, nie brakuje w niej momentów niezwykle wzruszających i dramatycznych. To wspaniała robota dziennikarsko-historyczna. Bardzo dobra literacko, a także cenna w aspekcie dokumentalnym pozycja. Bestseller nie tyl;ko dla marynistów.  Efekt jest wnikliwą pracą dokumentalisty – niezwykle trudną ze względu na brak materiałów. 

Realizacja audiobooka niezwykle dopracowana, również brzmieniowo. 

Maciej Hązła czyta wartko, słuchacz nie wytrąca się ze śledzenia treści, jednocześnie głos i intonacja tworzą spójną całość z treścią.

Płyta z nagraniem w formacie mp3 to blisko 10 godzin słuchania. 

Cena: 40 zł (przesyłka na terenie Polski wliczona). Zamówienie można składać poprzez dokonanie przelewu na konto Bank Polski PKO 50 1020 4115 0000 9702 0134 1700 tytuł przelewu „Audiobook”. Dodatkowych informacji można uzyskać pod nr telefonu: 781 844 698. 

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk