Skip to main content

Wspaniała frekwencja

Ludwik Ćwikliński z Czerniejewa w ministry”. Spotkanie z prof. Waldemarem Łazugą

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Spotkanie pt. „Tożsamość Fyrtli. Ludwik Ćwikliński z Czerniejewa w ministry” było kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna 2021. Tym razem, przygotowaliśmy je wspólnie z Urzędem Gminy Czerniejewo. Nasz gość – znawca i piewca historii Wielkopolski oraz Austro-Węgier – prof. Waldemar Łazuga, opowiedział o związanym z Czerniejewem i Gnieznem Ludwiku Ćwiklińskim.


Ludwik Ćwikliński był wybitnym znawcą literatury antycznej, pionierem obecności kobiet na uczelniach wyższych, znawcą sztuki i jednym z odkrywców talentu Gustawa Klimta. W latach 1917-1918 Ćwikliński piastował stanowisko ministra edukacji w rządzie Austro-Węgier. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać nie tylko nietuzinkowy życiorys, ale także dowiedzieć się jaki wpływ miał profesor Ćwikliński na zmiany obyczajowe na ziemiach polskich pod zaborami.
Prelegent – prof. Waldemar Łazuga to nie tylko historyk, ale też publicysta, jeden z najlepszych eseistów historycznych w Polsce. Znany jest z interesujących wykładów, okraszonych ciekawostkami i poczuciem humoru. 

Projekt Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska2021

(fot. S. Rewers Gmina Czerniejewo)

przedruk MPPP w Gnieźnie

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk