Skip to main content

Komiks niejedno ma imię, czyli sobota z komiksem na Wenei!

Manga, komiks superbohaterski, europejski, polski, klasyki, nowości, ziny, albumy – te i inne terminy odmieniane były przez wszystkie przypadki podczas „Soboty z komiksem na Wenei”. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Fantasmagoria oraz Stowarzyszenie Ośla Ławka licznie przyciągnęło 15 sierpnia 2020 roku osoby, które interesują się kulturą oraz historią jednej z najbardziej niesamowitych form przekazu wymyślonych przez człowieka.

Upalne popołudnie w niezależnym centrum kultury Latarnia na Wenei rozpoczął Konkurs Komiksowy, w którym wzięło udział 14 osób. Musiały one się zmierzyć z ponad stoma pytaniami obejmującymi nieomal cały wiek istnienia tego medium, przygotowanymi przez Piotra Dudka, Arkadiusza Kukawę i Wiktora Kolińskiego.

Były zagadki związane z polską klasyką (Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A’Tomek oraz wiele więcej), komiksami o superherosach (Marvel, DC i inne) oraz japońską mangą w wielu jej odsłonach. Po wielu zmaganiach okazało się, że na podium dla najlepszych znaleźli się Bartosz Grześkowiak (I miejsce), Patryk Makowski (II) oraz Katarzyna Maciejewska (III). Nagrodami były oczywiście pokaźnych rozmiarów albumy komiksowe.

Tuż po konkursie przyszedł czas na spotkanie z Anną Krztoń, polską rysowniczką komiksów, najbardziej znaną z cieszącego się sporą popularnością tytułu „Weź się w garść”. Prowadząca rozmowę Daria Kamińska, pytała autorkę o jej doświadczenia z wydawaniem własnych publikacji (tzw. zinów), relacje z innymi polskimi twórcami tego medium oraz o reakcje publiczności na tematykę jej prac. Okazuje się bowiem (co fani wiedzą już od dawna), że komiks świetnie nadaje się także do opowiadania o sprawach poważnych i trudnych, jak na przykład walką z depresją. Publiczność pytała również autorkę o kwestie techniczne związane z powstawaniem jej prac oraz inspiracje popkulturowe.

materiał nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *