Skip to main content

Kim jesteśmy i co nam chodzi?

Alter Gniezno – to alternatywna, a raczej mniej znana historia Gniezna z początku XX wieku (głównie dwudziestolecia międzywojennego) i nie tylko. Narracja odmienna od tej powszechnie kojarzonej i konserwatywnej czyli utrwalanej często przez charakterystykę zaboru pruskiego, który był na terenie Wielkopolski.

To zatem opowieść o lokalnych przedstawicielach postępowej i demokratycznej myśli społecznej – socjalistach, a nawet anarchistach czy sympatykach lewicowych przekonań oraz samych ideach. W następnych odcinkach więc będziemy przybliżać zapomniane dzieje i postaci z tego nurtu, często nieprawdziwie kojarzone z czasami „komuny”, a po transformacji ustrojowej w 1989 roku i nowym konserwatywno-liberalnym porządku – ciągle jeszcze rzadko obecne w przestrzeni publicznej, w tym także w Gnieźnie. Jednak jeśli tylko dokładniej poszukać w książkach, archiwach czy prasie z epoki, to okazuje się, że wszędzie żyli ludzie i miały miejsce wydarzenia, które nie są dziejami jednej grupy społecznej oraz jednego prądu. Bo historia nie była i nie jest jednowymiarowa!

I na dobry początek może cytat ze słów George’a Orwella – wybitnego pisarza, wolnościowca i socjalisty. Tak ku refleksji.

„Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość”.

George Orwell


Alter Gniezno, socjaliści, Historia, George Orwell


Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Kamila Kasprzak-Bartkowiak (1982) - samozwańcza mistrzyni słowa, choć ma na to papiery i trochę lat doświadczeń. Animatorka i fanka kultury w różnej postaci, szczególnie tej społecznie zaangażowanej, a także wszelkich progresywnych działań i narracji. Miłośniczka swojego domowego ogródka, architektury modernistycznej, kotów, literatury faktu i muzyki rockowej oraz Małżonka. Z sercem po właściwej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *