Kim jesteśmy i co nam chodzi?
Alter Gniezno – to alternatywna, a raczej mniej znana historia Gniezna z początku XX wieku (głównie dwudziestolecia międzywojennego) i nie tylko. Narracja odmienna od tej powszechnie kojarzonej i konserwatywnej czyli utrwalanej często przez charakterystykę zaboru pruskiego, który był na terenie Wielkopolski.
To zatem opowieść o lokalnych przedstawicielach postępowej i demokratycznej myśli społecznej – socjalistach, a nawet anarchistach czy sympatykach lewicowych przekonań oraz samych ideach. W następnych odcinkach więc będziemy przybliżać zapomniane dzieje i postaci z tego nurtu, często nieprawdziwie kojarzone z czasami „komuny”, a po transformacji ustrojowej w 1989 roku i nowym konserwatywno-liberalnym porządku – ciągle jeszcze rzadko obecne w przestrzeni publicznej, w tym także w Gnieźnie. Jednak jeśli tylko dokładniej poszukać w książkach, archiwach czy prasie z epoki, to okazuje się, że wszędzie żyli ludzie i miały miejsce wydarzenia, które nie są dziejami jednej grupy społecznej oraz jednego prądu. Bo historia nie była i nie jest jednowymiarowa!
I na dobry początek może cytat ze słów George’a Orwella – wybitnego pisarza, wolnościowca i socjalisty. Tak ku refleksji.
Historia, George Orwell, Alter Gniezno, socjaliści