• Start
  • Kalendarz
  • Iv Weekend Grajków Ulicznych Po Drodze /Borówka Showcase
Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj
Search
Szukaj

- koncert -

 Iv Weekend Grajków Ulicznych Po Drodze /Borówka Showcase  

Rynek/Gniezno

Sobota, 25. sierpień 2018

18:00 -  22:00


Wstęp wolny


25 sierpnia koncert roboczo nazwano Borówka Showcase.

Artystów Borówka Music gnieźnianie mieli okazję słuchać już od drugiej edycji Grajków. Serca publiczności podbił między innymi Sasha Bole, który grał już dwa razy w ubiegłym roku słyszeliśmy także fenomenalnego gitarzystę Tima McMillana. Zgodnie z założeniem, organizatorów by się nie powtarzać tym razem Borówka przywiezie, wykonawców, którzy jeszcze na Grajkach nie występowali.

Chris Ellys – to młody słowacki songwriter. Którego nastrojowe piosenki krytycy sytuują obok Damiena Rice’a czy Ed Sherrana czy james'a Arthura. Siłą koncertów Chrisa obok świetnego operowania nastrojem jest jego charakterystyczny głos. Mimo, że Ellys to stosunkowo młody pieśniarz ma ogromne doświadczenie artystyczne zagrał już kilkaset koncertów w całej Europie. W Gnieźnie oprócz wersji kameralnego wieczornego koncertu usłyszymy go także na ulicy Chrobrego.

Zagi - to wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów – pisze dla siebie, ale także dla innych artystów. Ma na swoim koncie już 3 albumy: „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” (2017 wyd. Warner Music Poland), epkę „UKE” (2013)  oraz demo „Kilka Słów o Miłości” (2012).

Jej muzyka to bardzo kobiece, pełne uczuć i emocji teksty, ubrane w ciekawe melodie. Zagi nie rozstaje się ze swoimi instrumentami: gitarą i ukulele. Zabiera słuchaczy w podróż przez delikatne, liryczne utwory po odważne, energetyczne brzmienia. Artystka inspiruje się otaczającym ją światem.

Piosenki, które zostały zamknięte na krążku „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” opowiadają historie z życia Zagi. W tych historiach biorą udział ludzie, miejsca i sytuacje, które mimo, że nie raz bardzo uwierały – stały się wielką inspiracją. Zagi jest autorką wszystkich utworów (muzyka i słowa) zawartych na albumie, z wyjątkiem utworu „Pytania na odpowiedzi”, do którego muzykę napisał serdeczny przyjaciel artystki – Jakub Kaźmierczak, z którym Zagi przez lata tworzyła wspólne projekty muzyczne.

W nagraniach albumu „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” wzięli udział: Tomek „Serek” Krawczyk, Marcin Ułanowski, Krzysztof Łochowicz, Robert Kurpisz, oraz wielu innych znakomitych muzyków. Za miks oraz mastering utworów odpowiedzialny jest Marcin Gajko.

Zagi jest laureatką znaczących nagród – I miejsce na  Konkursie Piosenki Poetyckiej w Gnieźnie (2009), I miejsce w XXIII Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu (2013), I miejsce w Konkursie Muzyki niePOPularnej (2017)

Artystka wystąpiła na wielu festiwalach, takich jak Orange Warsaw Festival 2015, Spring Break 2015, Asymmetry Festiwal 2015, Songwriter Łódź festiwal 2015 oraz 2016, II Czech Ukulele Festiwal 2014, Blues nad Bobrem 2014, Emergenza 2013,  Cały Poznań Ukulele 2017

Henry David's GUN - Henry David to pseudonim artystyczny Wawrzyńca Dąbrowskiego (Letters From Silence, Frozen Lakes, Nocny SuperSam, ex. Bramafan) który wraz z towarzyszącymi mu muzykami powołał do życia twór z pogranicza gatunków singer-songwriter, indie-folk oraz folk-rock. Pozostaje w nim wierny czemuś co można by było określić "analogowo-akustycznym" podejściem do muzyki z informacji prasowej. Formacja mocno pracowała nad budowaniem śodowiska odbiorców grając wiele koncertów. Wyznaczając akustyczną alternatywę z pogranicza indie-rocka pełnego nieco zacienionych, żeby nie powiedzieć mrocznych opowieści. Henry David nie boi sięnastrojowego grania, ale też potrafi na tyle na ile pozwala akustyczna formuła zagrać mocniej. Ciężar a raczej waga utworów najczęściej jednak dzieje się gdzieś podskónie, przede wszystkim w warstwie emocjonalnej. HDG nawet koncertowo brzmi jak z monitorów bliskiego pola, jakby te niekiedy ciemne opowieści opowiadane były wprost do ucha słuchacza. Niby tam czasem dzieje się pięknie, delikatnie albo prawie wcale, a ciary po plecach...HDG usłyszymy tak jak innych artystów spod szyldu Borówka Music na sobotnim koncercie w namiocie Comesa i na ulicy. Okolice kamienicy Nakulskiego zejście z Rynku w Tumską.

Sun & Dead to zdecydowanie duet jakiego na Grajkach jeszcze nie gościliśmy, możemy też śmiało powiedzieć, że usłyszymy najmłodszego perkusistę w historii Festiwalu. Rzecz jednak nie tylko w tej formule wspólnego grania ojca z synem. Vaclav Havelka to chyba jeden z najwspanialszych songwriterów Europy. Wcześniej znany między innymi jako SelFbrush, był też liderem czeskiej alternatywnej grupy PLEASE THE TREES, z którą nagrywał płytę pod kierunkiem Jonathana Brunshida znanego ze współpracy z Faith No More czy Nirvaną. Havelka występował między innymi z Tinderstick. Obecnie często pojawia się również grając na ulicy ze swoim synem. Właśnie jako Sun & Dead zagra w Gnieźnie na koncercie sobotnim 25 sierpnia oraz przy kamienicy „Nakulskiego”. Koncert Sun & Dead zamknie fantastycznie zbudowany line Up pierwszego dnia Grajków Ulicznych. Będzie to zapewne niezapomniany niezwykle nastrojowy koncert, pełen pięknych dźwięków.