Skip to main content

Wystawa

Kadry z młodego świata

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Górska ścieżka, fragment twarzy albo skrywające tajemnice sylwetki, portrety czworonożnych pupili, a może zbliżenie na złotego łabędzia. To tylko niektóre tematy i motywy zaprezentowane przez fotografki i fotografów młodego pokolenia pod czujnym okiem mistrza – Waldka Stube.

Wystawa pt. „Nasze światy”, którą można oglądać w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna do połowy lutego, to bowiem z jednej strony pokłosie zajęć i realizowanych podczas nich tematów przez młodych adeptów technikum o profilu fotografia i multimedia w TEB Edukacja Gniezno. Natomiast z drugiej, to pierwsze kroki kolejnego pokolenia miłośników światłoczułej sztuki, którzy czerpią z wiedzy i doświadczenia wspomnianego mistrza. Waldek Stube jest bowiem znakomitym przykładem na to, że fotografia może być zarówno pasją jak i sposobem na życie, zaś jego uczniowie zaprezentowali całkiem udane „wprawki”, przywodzące na myśl choćby początki członków Gnieźnieńskiej Akademii Fotografii Amatorskiej. Wszak wiele debiutów wygląda podobnie.


Cóż zatem możemy zobaczyć na zdjęciach autorów? Na pewno bardzo różnorodne i osobiste światy, gdzie trudno o społeczną perspektywę, bo przysłaniają ją zainteresowania i rzeczywistość jednostki. Światy, które są doświadczeniem tak jak przywołana górska ścieżka albo tajemniczą i chwilami mroczną kreacją niczym kobiece sylwetki. Poza tym zostały one starannie wykadrowane oraz zatrzymane z autentyczną pasją, co widać choćby na portretach psich i kocich pupili oraz figurce złotego łabędzia, który z kolei wskutek przemyślanego kadru zyskuje też żółty nimb. Nie ulega więc wątpliwości, że to na pewno udany debiut młodych twórców, którzy już posiadają pewien warsztat oraz mają coś do powiedzenia o sobie i najbliższym otoczeniu.


Warto dodać, że „Nasze światy” stworzyli: Marzena Dolniak, Milena Drop, Marta Jakubowska, Agata Kopczyńska, Dominika Macińska, Wiktoria Mutschke, Roksana Pawęzka, Wiktoria Słomowicz, Wiktoria Stefaniak, Monika Szymczak, Dominika Wróblewska, Krystian Drzewiecki i Norbert Zarębski , a na wernisażu była obecna też dyrektorka szkoły Katarzyna Sobocińska, która cieszyła się, że Waldkowi udało się zarazić uczniów fotograficzną pasją.


Fot. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak