Skip to main content

Otwarcie Domu Sąsiedzkiego przy BPMG

Jedyna taka Sówka!

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Ruszył z impetem i rozmachem! Jedyny w swoim rodzaju Dom Sąsiedzki pod Sówką, który powstał przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, czyli jej siedzibie na ulicy Staszica – na razie hucznie otworzyły głównie dzieci. Jednak docelowo ma on służyć całej lokalnej społeczności.

Miejsce, które znajduje się przy książnicy, a dokładnie w lokalu na parterze po przedszkolu i obok fryzjera, już od progu zdaje się zapraszać swoją dostępnością i jasnymi, przyjaznymi przestrzeniami. Otwarte dokładnie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, zgromadziło więc najmłodszych gnieźnian wraz z opiekunami z położonej po sąsiedzku Szkoły Podstawowej nr 9, ale też Katolickiej Szkoły Podstawowej Rodzice – Dzieciom oraz Przedszkola Akademia Misio. Poza tym nie zabrakło również Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza oraz jego zastępcy Michała Powałowskiego i oczywiście partnerów DS pod Sówką, którzy będą tam prowadzili stałe zajęcia dla dzieci i młodzieży, czyli Centrum Edukacji Kreatywnej BAZA, Zabawy i Programowania ZiP czy Szkoły Języków Obcych „Na językach”. Dom Sąsiedzki bowiem mimo swej otwartości na spotkania i działania wszystkich mieszkańców, musi mieć pewną podstawę, by móc funkcjonować, a tę zagwarantują mu wspomniani partnerzy. Nie znaczy to jednak, że trzeba czekać ze swoimi pomysłami. – Będziemy robić „burzę mózgów” i zbierać pomysły, funkcje, rozwiązania, które miałyby zostać wprowadzone w Domu Sąsiedzkim. Będziemy analizować, które z proponowanych elementów zostaną zrealizowane na początek, a które w późniejszym czasie – podkreślił dyrektor biblioteki Piotr Wiśniewski.

Tymczasem inauguracja nowej miejscówki wypadła niezwykle atrakcyjnie, bo poza pełną salą, wspomniani partnerzy wraz z dziećmi przygotowali też mini program w którym znalazła się m.in. muzyczna niespodzianka od uczniów SP nr 9, zajęcia z doświadczenia sublimacji, roboty z LEGO czy angielskie przywitanie wiosny. Natomiast od książnicy czekały na wszystkich upominki, a cała impreza nie udałaby się gdyby nie: Savitor Sp. z o.o., PHUP Gniezno Szeszycki Sp. K., Cukiernia Sowa, udekorowane.partyplanner, ZiP Zabawa i Programowanie, BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej i Rozbiegany Belfer.

Warto dodać, że kolejne sukcesy zależeć już będą od pomysłów i zaangażowania mieszkanek oraz mieszkańców osiedla, w czym zapewne chętnie pomogą pracownicy biblioteki. Zresztą Ewa Jaworska z Filii BPMG przy ul. Staszica, już zaprosiła wszystkich na „Sąsiedzką wymianę książek”, która będzie miała miejsce w Domu Sąsiedzkim 20 kwietnia (sobota) o godz. 12.00, więc do zobaczenia!

Fot. Marta Bielawska/BPMG

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak