Jak się okazuje, upamiętnienie wybitnej i zasłużonej osoby nie musi być nudne, a świadomość o jej dokonaniach można zdobywać nad wyraz aktywnie, wcielając się w nią i odtwarzając czasy w których żyła. Tak przynajmniej zrobiło siedem dziewczyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.
Wszystko oczywiście w ramach warsztatów pt. „Społeczna historia Gniezna – Obywatelki”, które wraz z uczennicami, czyli Kingą Juszczyk, Julią Kierzenkowską, Aleksandrą Malerowicz, Marceliną Owczarek, Wiktorią Przybysz, Julią Raźniewską i Zofią Żuchowską, zrealizowali społecznicy oraz animatorzy kultury Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Przypomnijmy, że całe działanie miało właściwie dwutorowy charakter. Bo z jednej strony jego uczestniczki poznały historię praw wyborczych i emancypacji kobiet w Polsce oraz lokalne już bohaterki z publikacji „Gnieźnieński Szlak Kobiet – przewodnik herstoryczny”, zaś z drugiej zaznajomiły się bliżej z historią i wiedzą dotyczącą filmu, który od czasów swego powstania, nie stracił na atrakcyjności. Ba, X Muza, w tym dzieła dokumentalne, są zapewne dla kolejnych pokoleń wychowanych w „kulturze obrazkowej”, jedną z ciekawszych form poznawania świata i rozwoju. Potwierdziły to zresztą warsztaty, gdzie opowieść o przodkiniach, a szczególnie o Gabrieli Mikołajczyk, związanej z działającym obok szkoły Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz przełożenie jej biografii na filmowy język, okazała się strzałem w dziesiątkę!
Na początek więc wszystkie uczestniczki zaangażowały się w tworzenie planu scenariusza, a następnie podzieliły się rolami, gdzie kreacja Gabrieli przypadła dziewczynie zdradzającej choć minimalne do niej podobieństwo, zaś pozostałe z zaangażowaniem zaludniły jej świat. Co więcej, całości dopełniła narratorka przytaczająca fakty z życia dyrektorki oraz prowadząca rozmowę z edukatorem muzealnym Jarosławem Mikołajczykiem, który jest nie tylko spokrewniony z Gabrielą, ale też podobnie jak ona pracuje w Muzeum. I wreszcie niezwykle udanym zabiegiem okazał się dobór przez licealistki strojów z epoki oraz odegranie poszczególnych scen.
Warto dodać, że podsumowanie owoców pracy uczennic wraz z opiekunami odbyło się we wtorek 19 listopada w Czytelni na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, gdzie koleżanki i koledzy uczestniczek warsztatów mogli obejrzeć krótki film pt. „Nasza Gabriela” oraz wysłuchać kilku słów na temat znaczenia herstorii i społecznej równości. Osobne podziękowania należą się również współpracującemu przy projekcie nauczycielowi Markowi Jabłońskiemu, udostępniającym wnętrza szkolnej biblioteki Renacie Frasz, Januszowi Zawadzkiemu i Aleksandrowi Sieniuciowi oraz przestrzenie Muzeum dyrektorowi Michałowi Bogackiemu. A tutaj link do finałowego filmiku pt. „Nasza Gabriela”:
Warsztaty pt. „Społeczna historia Gniezna – Obywatelki” zostały zrealizowane w ramach 10. Festiwalu Kulturowego „Fyrtel” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura – Interwencje. Edycja 2024”.