Kiedy powstawała Popcentrala, potrzebna była przestrzeń w sieci, w której bezpiecznie można szukać informacji o kulturze w Gnieźnie, Jarocinie, Miłosławiu, Poznaniu i nie tylko Wielkopolsce. To było bezpośrednim impulsem dla Dawida Liberkowskiego, pomysłodawcy i założyciela Popcentrali. 

Niemal od początku redaktorem naczelnym jest Jarek Mixer Mikołajczyk dziennikarz i publicysta związany z Telewizją Gniezno a jako reporter zewnętrzny z TVN24 – członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zespół tworzą przede wszystkim młodzi ludzie, często licealiści i studenci. Nie brakuje wśród nas jednak doświadczonych dziennikarzy i publicystów. Bardzo często nasze opinie, oceny wydarzeń i zjawisk kulturowych różnią się, łączy nas jednak to, że nie tylko żyjemy kulturą, ale staramy się żyć w niej.

Tworzymy Popcentralę bo:

- sami szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy znaleźć informacje o wydarzeniach, ale rozmowy z twórcami, niekiedy młodymi, dalekimi od obiektywów.

- chcieliśmy też stworzyć platformę, dostępną dla animatorów, organizatorów, na której mogą umieszczać zapowiedzi o swoich działaniach.

- kultura jest dla nas ważna, ale też ważne jest dla nas nasze miasto, nasza Wielkopolska i wszystkie inne prowincje świata.

- nie jesteśmy osamotnieni, wiemy, że w naszym mieście czy też naszej prowincji z perspektywy tych ulic, tych sal koncertowych i klubów, wielu ludzi obserwuje kulturę zaczynając od podwórka, dzielnicy, miasta, regionu, Kraju i Świata.

- wierzymy, że sporo z nas chce poczytać o ważnych wydarzeniach kulturalnych nie tylko tu, ale też tam, gdziekolwiek to tam jest.

- to co tam, to między innymi: płyty, książki, wielkie koncerty wybitnych wykonawców, festiwale, spektakle

- ufamy, że ludzie chcą czytać, recenzje, felietony i publicystykę kulturalną. Nie tylko leady i tytuły.

- jesteśmy przekonani, że kulturę mogą opisywać zarówno bardzo młodzi ludzie, jak dojrzali, każdy z nas ma inny punkt widzenia. Tak jak różnorodni są nasi czytelnicy.

- jesteśmy pasjonatami, którymi kierują profesjonaliści. Wszyscy w redakcji tworzymy portal na zasadzie dziennikarstwa obywatelskiego.

Brak wierszówki daje nam wolność. Jeśli chcesz uczestniczyć w życiu kulturalnym, tworzyć opiniotwórczy magazyn zgłoś swój akces na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Otwarci jesteśmy zarówno na piszących jak i na fotografów. Nie ma dla nas granic w dziennikarstwie obywatelskim w kulturze, poza prawdą i rzetelnością, stąd pewnie w naszej redakcji Ewa Jenek – reporter na kołach. Nie uznajemy też ograniczeń formy stąd videoblog Pawła J. Bąkowskiego. Mamy też u siebie miejsce na ciekawe blogi, jak choćby blog poety, regionalisty i wydawcy Dawida Junga. 

Po 5 latach działalności portalu, możemy pochwalić się nie tylko artykułami, ale też kilkoma imprezami kulturalnymi, które zorganizowaliśmy sami, ale też takimi, które współtworzymy dzięki aktywności poszczególnych ludzi redakcji. Nasi ludzie piszą nie tylko z Gniezna, ale coraz częściej z Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Krakowa, Katowic i rzecz jasna Poznania. Coraz częściej nasze recenzje cytują uznane magazyny ogólnopolskie, a płyty do recenzji przysyłają nam między innymi takie wydawnictwa jak For Tune, Karotkomando, czy Offside. Braliśmy udział w obsłudze medialnej m.in. Off Festiwalu, Reggaelandu,Reggae na Piaskach, Jarocin Festiwal, Chick Corea we Wrocławiu i wielu innych.

Popcentrala to także otwarte warsztaty dziennikarskie dla młodych ludzi, dzięki którym między innymi ich teksty pojawiły się w finale konkursu dziennikarskiego SDP Wielkopolska. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wspiera Popcentralę merytorycznie.

Popcentrala nadaje także swoją audycję w Radiu Toksyna FM.

Organizacyjnie opiekę wydawniczą Popcentrali od początku 2018 roku prowadzi Stowarzyszenie Konfraternia Teatralna.

Odrębnym działaniem Popcentrali jest grupa Malarze Ulotni, która swoje mandale z piasku sypie między innymi na Jarocin Festiwal, oraz prowadzi specjalne warsztaty.