Młoda sztuka. Instytucje są od tego, by młodzi mieli gdzie

FOMO – młodzi twórcy na temat młodego syndromu

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Gnieźnieńskie Towarzystwo Młodych Artystów po raz kolejny pokaże swoją wystawę w Centrum Kultury eSTeDe. Grupa, tym razem zmierzy się ze stosunkowo młodym problemem społecznym jakim jest FOMO. 

Fear of Missing Out bo tak brzmi pełna nazwa syndromu – oznacza najprościej mówiąc strach przed tym, co nas omija. Żyjemy w czasach błyskawicznych informacji, w których news w mediach, czy post na społecznościówkach staje się nieaktualny już po kilku godzinach. Jesteśmy narażeni na nieustanne przebodźcowanie – młodzi twórcy z Gniezna korzystając z wypowiedzi artystycznej chcą zwrócić uwagę na problem, który dotyka nie tylko ich pokolenia. Po wystawie niedokończonej przyszedł czas na głos mocno osadzony w świecie, w którym żyją wszyscy członkowie GTMA. Kuratorem wystawy z ramienia eSTeDe jest student 5 roku psychologii prestiżowego Uniwersytety SWPS. Zapewne podobnie jak w przypadku poprzedniej wystawy, otwarciu towarzyszyć będzie działanie – lub dzianie się. 

Wystawa “FOMO: Wszystko albo nic” to wizualna interpretacja zagadnienia, które zaburza nasze postrzeganie na świat. Sztuka nieodzownie koresponduje z rzeczywistością. Artysta jest obserwatorem, kreatorem i uczestnikiem jednocześnie. Zbiorowa ekspozycja została stworzona przez młodych twórców związanych z Gnieźnieńskim Towarzystwem Młodych Artystów.

Wernisaż odbędzie się w środę 24 listopada o godzinie 17.30 w holu CK eSTeDe.

UWAGA! Udział w wernisażu grozi przebodźcowaniem!

Ciekawą sprawą w tej wystawie jest fakt, że młodzi ludzie z własnej woli, wypowiadają się na temat, który sami wybrali i uznali za ważny dla nich. Nie jest to więc ekspozycja na zadany temat to raczej zbiorowa wypowiedź. Głos środowiska GTMA, będący jednak suma indywidualnych wypowiedzi. 

Czy FOMO to naprawdę tak świeży problem? Oczywiście strach przed odłączeniem, przed byciem offline jest zjawiskiem stosunkowo nowym. 

 A jednak – W 1854 roku Henry David Thoreau opublikował Waldena, długą medytację o prostym życiu, w którym dojrzały człowiek w samotności może odnaleźć spokój, oddzielić to, co ważne, od tego, co nieważne, i stać się lepszy. Thoreau zdobywał doświadczenia, mieszkając na odludziu przez dwa lata w domu w lesie w Massachusetts. Odłączył się od zgiełku świata, by poszukiwać sensu swojego „ja”, aby wreszcie móc być sobą i ze sobą. Czytany dzisiaj Walden zwraca uwagę niebywałą wprost aktualnością – pisze Mateusz Halawa socjolog wykładowca SWPS. Jednak faktyczne problemy związane ze strachem czy “niemożnością” odłączenia przybierają w skrajnych przypadkach objawy paniki dopiero w tych czasach, czasach rówieśników GTMA. Gdyby prześledzić najnowsze raporty ZenithOptimedia w przeciągu tylko ostatnich 5 lat podwoiła się długość czasu spędzanego online. – Odłączenie wymaga jednak przełamania FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli strachu przed przegapieniem czegoś w niekończącym się strumieniu informacji – pisze Halawa dalej. Świat dorosłych mimo, że sam wpada w pułapkę FOMO, wydaje się bagatelizować głębię problemu. Szarżujemy często zdaniem, że wystarczy odciąć sieć i jak czarodziejskim pstryknięciem wszystko wróci do normy. Tak jakby ta norma była magiczną chmurką zawieszona ponad rzeczywistością i nie podlegała procesom zmian. – Media formatują relacje między nami. Wyłączyć je, to dać sobie zadanie ułożenia tych relacji na nowo – ostrzega Mateusz Halawa. Odłączenie wiąże się z przeformatowaniem całego świata. Część członków GTMA to pokolenie, które ma prawo nie znać już świata bez online, bez mediów, społecznościówek – nie pamięta czasów offline. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak głęboko jesteśmy online. Kiedy “odłączamy” się w czasie eksperymentu wielu z nas doświadcza natręctwa myśli, że komuś z bliskich mogło się coś stać. Przed czasami online bywało, że nie mieliśmy kontaktu z rodziną i przyjaciółmi kilka dni lub więcej a takowych myśli nie było. Smartfon i bycie w sieci staje się współczesna forma amuletu, już samo posiadanie połączenia – ma naszych bliskich uchronić od zła. To tylko niektóre oboczne zjawiska związane z przebodźcowaniem i z FOMO. 

Co chcą przekazać młodzi twórcy z GTMA zobaczymy w eSTeDe już 24 listopada o 17.30.

Ekspozycję można będzie oglądać do 31 styczna 2022 roku. Może być ten autentyczny głos młodych pretekstem zarówno do jakiegoś wykładu na zamkniecie wystawy, jak dyskusji na lekcjach wychowawczych. 

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry