Skip to main content

Marzec Miesiącem Świadomości Endometriozy

Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Mamy Miesiąc Świadomości Raka Piersi, Światowy Dzień Walki z AIDS czy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W końcu jest też Miesiąc Świadomości Endometriozy – być może najmniej kojarzonej przez społeczeństwo choroby.

1. Czym jest endometrioza?

Endometrioza to jedna z tych chorób, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i przyczynia się do pogorszenia jakości życia. Schorzenie to dotyczy przede wszystkim kobiet. Problem dotyka około 2 milionów Polek.

Polega na występowaniu komórek endometrium poza ich prawidłową lokalizacją, jaką jest macica. W przebiegu endometriozy dochodzi do powstawania zrostów, guzków czy torbieli. Ogniska choroby najczęściej występują na jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach, szyjce macicy jelitach czy nawet pęcherzu moczowym.

2. Co może cię zaniepokoić?

Jednymi z najczęstszych objawów są:

– problemy z miesiączkowaniem (bolesne, nieregularne miesiączki, obfite krwawienia);

– zaburzenia cyklu;

– ból podczas owulacji;

– ból podczas stosunku;

– przewlekłe zaparcia, biegunki;

– skurcze żołądka;

– zmęczenie;

– wahania nastroju.

Często kojarzone ze złą dietą, miesiączką, dolegliwości mogą być objawem choroby.

3. Czy da się ją wyleczyć?

Endometrioza ma charakter postępujący i może prowadzić do stopniowej destrukcji narządów. Może ona powodować nieodwracalne zmiany anatomiczne.

Jej przyczyna nie została dokładnie poznana, dlatego stosuje się leczenie objawów. Nie da się całkowicie wyleczyć endometriozy, a objawy choroby mogą się pojawiać nawet po udanej kuracji farmakologicznej oraz operacyjnej.

Dostępnych jest kilka metod leczenia tej choroby, a ich wybór zależy od stopnia zaawansowania oraz planów kobiety dotyczących zajścia w ciążę. Farmakologiczne leczenie polega na przyjmowaniu leków, których celem jest zmniejszenie objawów choroby. W leczeniu endometriozy może być koniecznie leczenie operacyjne, polegające na usunięciu ognisk choroby.

4. Jak wygląda profilaktyka?

W przypadku endometriozy nie ma skutecznej profilaktyki – chorobie nie da się zapobiec. Dlatego bardzo ważne jest regularne badanie się u ginekologa.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak