Skip to main content

Zaproszenie do Teatru

Czerwiec u Fredry, czyli cztery spektakle i warsztaty

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Jeśli w tym sezonie nie odwiedzaliście zbyt często gnieźnieńskiego Teatru, to czerwiec jest doskonałym miesiącem by to nadrobić i zobaczyć grane obecnie oraz nowe przedstawienia, a być może wziąć udział w proponowanych warsztatach.

Poniżej publikujemy tradycyjnie teatralny plakat z wydarzeniami na które instytucja zaprasza od 5 czerwca (niedziela), kiedy to odbyły się pierwsze warsztaty, w tym przypadku dedykowane dzieciom powyżej 5 roku życia oraz ich opiekunom. Natomiast od 8 czerwca (środa), ruszają już spotkania warsztatowe dla młodzieży i dorosłych.

Natomiast ze spektakli to znów najmłodsi, choć nie tylko, będą mogli obejrzeć ostatnią premierę, czyli „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery’ego, którego zrealizował w ramach rezydencji artystycznych węgierski twórca Bálint Szilágyi.
Mały Książę” grany będzie 10 czerwca (piątek) o godz. 9.00 i 12.00 oraz 14 czerwca (wtorek), także o godz. 9.00 i 12.00.

O spektaklu:
Najprawdopodobniej nie byłoby książek stworzonych przez Antoine de Saint-Exupery’ego, gdyby nie był on pilotem. Doświadczenia, jakie zebrał podczas służby i zdarzenia, jakie go tam spotkały, odnaleźć można w jego utworach. Najbardziej znana z jego książek – „Mały Książę”, napisana i wydana w 1943 roku, odwołuje się do jego własnych przeżyć. W 1935 roku Saint-Exupery próbował pobić rekord przelotu na trasie Paryż-Sajgon, ale rozbił samolot na Pustyni Libijskiej.
Lis, Pijak, Bankier, Latarnik ukazują ludzkie typy, jakie możemy spotkać również w naszych czasach. Osobiste przeżycia Saint-Exupery’ego zbudowały zarówno postać Pilota, jak i Małego Księcia. Jest jeszcze Róża. Czy to konkretny człowiek, który również miał swój pierwowzór w rzeczywistości? A może Róża to wcale nie kobieta, w której Saint-Exupery – Mały Książę zakochał się jako młody chłopak, ale ktoś, kto niezauważalnie towarzyszył mu od zawsze?

Zapraszamy na spektakl całe rodziny , by wspólnie nauczyły się znaczenia pewnego pięknego słowa „oswajać” i przypomniały sobie, iż najważniejsze często bywa niewidoczne dla oczu.

Twórcy składają podziękowania Instytutowi Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Budapeszcie za pomoc przy realizacji spektaklu.

Natomiast kolejne przedstawienia w planie to: zbierające cały czas świetne oceny „Mrowisko: z życia dobrej służącej” autorstwa Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak: 18 czerwca (sobota) o godz. 19.00 i 19 czerwca (niedziela) o godz. 17.00.

Dalej mamy „Tiegenhof” Martiny Gredler: 25 czerwca (sobota) o godz. 20.30 i 26 czerwca (niedziela) również o godz. 20.30 na placu przed Teatrem oraz zagraną już na początku czerwca poza Gnieznem, bo na 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa” – „Lalkę” Bolesława Prusa w reżyserii Radosława Rychcika.

Szczegóły dotyczące poszczególnych przedstawień i zakupu biletów oraz innych propozycji oczywiście na stronie Teatru: teatr.gniezno.pl Natomiast w sprawie biletów warto też kontaktować się pod nr tel. 61 426 16 15.

Fot. Dawid Stube

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak