Skip to main content

Mądrość podwórka

Co było a nie jest

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Odpuśćmy. Nie, że wszystko. Jasne, jasne kurde „Nie patrz w górę” nie podoba się wszystkim. Jednak „Nie patrz w górę” to film, który coś pokazał – może to nie Wesele, ale jest prawda, a to znaczy, że nie jest wesoło.

Co było, a nie jest nie pisze się w rejestr! To mądrość mojego podwórka. Tak mówiliśmy na Budulcu. Wrzuciliśmy podsumowanie roku 2021 do kosza na Popce. To proste 2021 już był. Nie powtórzy się. Każda kolejna szczepionka dla wielu z nas będzie czwarta, dla innych zerowa. W tym orędziu Noworocznym nie ma to jednak znaczenia.

Wyrzucenie artykułu to nie zmielenie roku. Poza wszechobecnym pirdulajdumklajdum to był dobry rok. – Dobrzy ludzie mają dobre lata – mówił mój dziadek. A pewna gwiazda PRL-u, śpiewała „kowalem swego losu, każdy bywa sam”.

Wykujmy ten Nowy 2022 jako dobry los – dobry rok. Bądźmy Dobrymi Ludźmi. Na całą resztę nie mamy wpływu. „Co było a nie jest, nie pisze się w rejestr” tyle tylko, że mądrość Budulca wcale nie zakłada grubej kreski i powtarzania błędu Mazowieckiego.

2,5 tys. zł na stypendium kulturalne Miasta Gniezna to lepiej niż zero? Nie. To nadal zero. Dosiego Roku!

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk